V zimě je třeba oči chránit. Slunce i nedostatek denního světla na ně může mít katastrofální účinky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pece o oci
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí si myslí, že oči je třeba chránit nejvíc v létě, kdy svítí sluníčko. Ve skutečnosti je tomu ale právě naopak. Zima je totiž obdobím, kdy naše oči trpí nejvíce. A to z celé řady důvodů. Chraňte je proto a dejte pozor na příznaky závažných problémů.

„V zimě máme daleko nižší teploty a v těch nižších teplotách se ve vzduchu drží daleko nižší vlhkost. A samozřejmě oči na svém povrchu mají slzný film, který v těch nižších vlhkostech může více trpět nebo být lehce poškozován,“ říká pro Novinky přednosta Oční kliniky 1. LF a Ústřední vojenské nemocnice Martin Šín.

Mráz i sluneční paprsky

Pokud vás v zimě pálí oči, jednou z příčin mohou být samozřejmě nízké teploty ve vzduchu. Dalším důvodem ale může být ironicky i nadbytek světla. V létě totiž se slunečními paprsky počítáme, ale v zimě naše oči mohou potrápit také.

Slunce je v tomto ročním období mnohdy ostřejší, navíc se často odráží od sněhové pokrývky. Proto je dobré si například při výletě na hory rozhodně přibalit i sluneční brýle.

Pozor si také dejte v případě, že fouká studený vítr. Ten může způsobovat zánět a poškození očí, k nejčastějším patří podle serveru Pro ženy takzvané ječné zrno. Nejedná se sice o nic vážného, příjemný problém to ale rozhodně není.

Jak své oči v zimě chránit?

Dobré je problémy nepodceňovat. Jakmile vás začnou častěji pálit oči nebo vám slzí, poraďte se s lékařem. Nechte se vyšetřit a doporučit si speciální kapky. V tomto ohledu vám mnohdy poradí i v lékárně, pokud tak vyloženě k doktorovi nechcete, přeptejte se na volně prodejné kapky.

Pomoci s unavenýma očima může mimo jiné i zvlhčovač vzduchu, radí Lidovky. Přechody z chladného a větrného venkovního prostředí do vytopených místností totiž mohou snadno způsobit syndrom suchého oka.

V neposlední řadě je pak třeba myslet na to, že se pozdě rozednívá a brzy stmívá. Trávíme tak mnohem více času u umělého osvětlení. Začněte proto používat plnospektrální zdroje světla, které jsou nejvíce podobné dennímu světlu.

Zdroj: Lidovky, Novinky, Pro ženy, Metro, Zelený zákal

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články