V zimě hrozí vysoké riziko infarktu. S přivoláním záchranky neváhejte

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Infarkt
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí by si pravděpodobně tipla, že nebezpečí infarktu hrozí především v létě při vysokých teplotách. A ačkoli i ty mají na zdraví člověka velký vliv, pravda je, že nejčastěji infarkt potkává lidi v zimě. Bolest na hrudi by tak člověk v tomto období neměl podceňovat.

Kanadské výzkumy v roce 2021 zveřejnily informaci o tom, že při snížení teploty vzduchu o 10 °C narůstá riziko infarktů zhruba o 7 %, píše server Český rozhlas Plus. Především pro kardiaky je zimní období velmi nebezpečné, dlouho by v mrazech ale zůstávat neměli ani zdraví jedinci.

Zúžení tepen a cév

V chladném počasí se zužují cévy. Srdce pak na mrazivé teploty reaguje velmi negativně. Když se zúží cévy, omezí se průtok krve, kterou srdce ke správné činnosti potřebuje, vysvětluje server Pro ženy.

Problémy se potom projevují bolestí na hrudi. Každý žák základní školy ví, že se jedná o příznak infarktu. Mnoho lidí ale se zavoláním záchranky váhá. Přitom právě v tomto případě je často důležitá každá minuta.

Lékaři tak podle serveru ČTK upozorňují, abyste i se sebemenším náznakem ihned přivolali pomoc. Někdy se infarkt projeví velmi rychle, jindy ale může nastupovat pomalu. K záchraně člověka je ale třeba v každém případě reagovat včas.

Rizikoví pacienti

K nejrizikovější skupině patří podle webu Lidovky lidé ve věku nad 60 let, kuřáci, lidé s nízkou imunitou, obézní jedinci a lidé, kteří v nedávné době prošli nějakým náročnějším onemocněním.

„Když takový člověk bezdůvodně omdlévá, špatně dýchá či pociťuje obrovskou únavu a začne ho prudce bolet na hrudi, je na čase okamžitě volat záchranku. Počítá se každá minuta,“ upozorňuje docent Petr Kala, prezident České asociace intervenční kardiologie České kardiologické společnosti.

Dodává, že lidé často do nemocnice dorazí i v rozmezí mezi 3 až 5 hodinami od prvních příznaků. A to může být v mnoha případech pozdě.

Zdroj: ČTK, Novinky, Lidovky, Pro ženy, Český rozhlas Plus

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články