V každé sklenici vody z kohoutku plavou mikroplasty, o jejichž vlivu na lidské zdraví se toho zatím moc neví. Až 90 % z nich zničíte převařením

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Plast ve vode
Zdroj: solarseven / Shuterstock.com

Ačkoliv se mnohým lidem daří poměrně přesvědčivě zavírat oči před znečišťováním přírody, tak ve skutečnosti jsou jejími následky obklopeni každý den. I obyčejné natočení vody z kohoutku je totiž jasným důkazem, že příroda již není to, co bývala. A tak se v potravinách či vodě běžně vyskytují drobné plastové částice. Nové výzkumy přinesly jednoduché řešení, jak jich do těla dostat co nejméně: vodu stačí převařit.

Program OSN pro životní prostředí (UNEP) definuje mikroplasty jako částice menší než 5 milimetrů dlouhé a nerozpustné ve vodě.

Vliv na zdraví není prozkoumaný

Mikroplasty, jako je polystyren (PS), polyethylen (PE), polypropylen (PP) a polyethylentereftalát (PET), se běžně vyskytují v podzemních a povrchových vodách, většinou kvůli odpadní vodě a povrchovému odtoku po dešti.

Studie z roku 2022, uveřejněná v magazínu Nature, v souvislosti s mikroplasty ve vodě uvádí, že jejich účinky na člověka byly studovány a bylo zjištěno, že ovlivňují složení a rozmanitost střevních mikrobiomů.

„Existuje několik dokumentů, které naznačují, že střevní mikrobiom se po vystavení mikroplastům mění,“ uvedl pro server Medical News Today doktor Vincent Young.

Server Yonsei Medical Journal ale v souvislosti s mikroplasty dodává, že není dostatek studií ani podkladů pro zjištění, jaký je jejich skutečný vliv na lidské zdraví.

Množství lze snížit převařením

Ačkoliv je voda různě čištěna a filtrována, zůstává v ní mnoho mikroplastů.

Dle nově zveřejněné studie v Environmental Science & Technology Letters se lze zbavit až 90 % těchto mikroplastů tím, že ji jednoduše převaříme.

Výzkumníci v rámci studie odebrali vzorky tvrdé vody z vodovodu z Guangzhou v Číně a do různých vzorků přidali různé úrovně mikroplastů. Poté každý vzorek vařili pět minut.

Zjistili, že krystalické struktury uhličitanu vápenatého, ke kterému dochází při vaření tvrdé vody z vodovodu, protože je plná minerálů, zapouzdřily částice mikroplastů, a snížili tak jejich množství až o zmíněných 90 %.

U měkké vody pak tato studie ukázala úbytek mikroplastů o 25 %.

„Odhadli jsme, že denní příjem NMP prostřednictvím převařené vody byl dvakrát až pětkrát nižší než příjem vody z vodovodu,“ uvedl dle serveru NewScientist vedoucí lékař studie Eddy Zeng.

Jedná se tedy o velmi jednoduchý a efektivní způsob, jak ochránit své zdraví před neprozkoumanými vlivy mikroplastů.

Zdroje: Nature, UNEP, Environmental Science & Technology Letters, Medical News Today, NewScientist, Yonsei Medical Journal 

Autor: Soňa Jiroutová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články