Tímto byste si ruce neumyli. V původní receptuře mýdla byly odporné přísady

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
mydlo koupel
mydlo koupel

Že si máme častěji mýt ruce, slyšíme teď na každém rohu. Mýdlo se stalo nezbytnou součástí našeho života. Kdo ho náhodou nepoužívá, je vyvrhelem společnosti. Jenže historie mýdla není zdaleka tak navoněná, jak se může na první pohled zdát. Z jeho přísad by se nám dnes akorát tak zvedl žaludek.

Umývání špíny špínou

Mýdlo vyráběli už v Mezopotámii. Dělalo se vařením tuku ze zabitých zvířat, jako byla kráva, koza nebo ovce. K němu se přidávala voda a žíravina získávaná z popela.

Vzniklo cosi nechutného a mastného, co mělo odvádět špínu. Ruku na srdce, spíš to vypadá, že Mezopotámci myli špínu špínou.

O mýdle se zmiňuje i římský učenec v jedné knize z roku 77 našeho letopočtu. Mýdlo zde popisuje jako pomádu z hovězího tuku a popela, kterou si Galové dávali na svou hřívu, aby jim dodala načervenalý odstín.

Ve starověku mělo ale mýdlo jiné primární využití. Čistila se jím vlna a bavlna, než se utkaly v látku.

Ani Řekové a Římané nepoužívali mýdlo k mytí těla, ačkoliv si užívali lázně. Raději volili čistou vodu a následné namazání pokožky olejem. Jeho zbytky pak odstranily škrabkou.

Objev rostlinných olejů ve středověku a návrat k loji v koloniích

Až středověk přinesl mýdla na základě olejů rostlinných. Ta už konečně voněla a byla jemnější. Také ale byla nedostupná, užívat si jich mohli jen vysoce postavení lidé.

Mezi nimi bylo populární mýdlo na bázi olivového oleje s výtažky toho z vavřínu, které se dostalo do Evropy skrze křižácké výpravy až ze Sýrie. Pak už vznikaly další jeho varianty.

Jenže v době, kdy se ve středověku šířil strach z vody a toho, že přenáší různé nemoci, se Evropané od pravidelného koupání odvrátili.

Ženy ale mýdlo vyráběly, podobalo se však tomu starověkému na základě živočišného tuku, mastnoty zbylé z vaření a popela. Tímto výdobytkem pak praly spodní prádlo. Týkalo se to zejména doby osídlení amerických kolonií.

Rozmach výroby mýdla přišel až po roce 1800, kdy se jí začaly věnovat americké společnosti

jako rozšíření obchodu s loji, který byl úzce spjat s výrobou svíček. Samotné mýdlo zůstalo pouze na praní.

Občanská válka přinesla zvrat

Během občanské války se rozšířilo pravidelné mytí vodou a mýdlem v rámci osobní hygieny, což se uchytilo.

Brzy vzniklo první parfémované mýdlo, mýdlo na bázi palmového a olivového oleje se stalo hitem.

Dnes už se jedná o vysoce specializované výrobky vyvinuté v laboratoři.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články