Symbolika barev velikonočních vajíček: Červené znamená lásku, žluté odmítnutí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Kosik s vajicky
Zdroj: Shutterstock

Každá barva na člověka působí trochu jinak. A každá má také v různých případech svůj význam. Na Velikonoce se rozdávají koledníkům vajíčka obarvená všemi možnými způsoby. Víte ale, která barva o Velikonocích co znamená?

Dříve se vajíčka barvila především červeně. Souviselo to s křesťanskou tradicí, podle které připomínala tato barva Kristovu krev. Dnes ale obvykle stoly v domácnosti o svátcích zdobí košíky plné vajíček různobarevných. Jaká barva ale co znamená? Možná byste měli zvážit, které z nich dáte konkrétním koledníkům.

Co barva vyjadřuje chlapcům?

Pokud letos čekáte koledníky, rozmyslete si dobře, které vajíčko jim dáte. Mohli by si to totiž vyložit jako projev sympatií, nebo naopak odmítnutí. Podle serveru Pikant například červeným vajíčkem vyjadřuje dívka chlapci lásku.

Zelené vajíčko je pozitivní, vyjadřuje zalíbení a možnost navázání dlouhodobého vztahu. Modré a fialové vajíčko dává chlapci určitou naději, žluté ale naopak značí odmítnutí.

Symboly spojené s úrodou

Dříve na koledu chodili také starší hospodáři. Ti vnímali vajíčka, která dostali, jako předpověď toho, jak se bude dařit jejich úrodě. Červená barva v tomto případě podle webu Marianne nebyla šťastná, znamenala velká horka a špatné podmínky pro růst plodin.

Žlutá jakožto barva slunce, obilí a medu naopak značila, že bude úroda bohatá. Zelená potom značila skvělé podmínky pro trávníky a louky, tedy i pro pastvu dobytka.

Ať už se řídíte kteroukoli symbolikou, pokud někomu darujete vajíčko hodně tmavě modré, které se skoro až podobá černému, štěstí mu tím rozhodně nepřejete. Taková koleda pravděpodobně neudělá radost ani mladým chlapcům, ale ani starším koledníkům.

Zdroj: Novinky, Miluji Velikonoce, Prima Ženy, Pikant, Marianne

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články