Středověké páry si neshody vyřizovaly nezvyklým způsobem. Stačila jim jáma a pytel s kamením

od Šárka Blahoňovská
Zdroj: Fæ / CC BY

Trendy jsou pomíjivé a reflektují dobu, v níž vznikly. Není tedy nikterak překvapující, že ty nejbizarnější z nich vznikly v době temna, ve středověku. Některé jsou dnes úsměvné, nad dalšími zůstává rozum stát. Třeba nad tím, jak řešily manželské páry osobní neshody. Bizarní trendy se nevyhnuly ani zvířecí říši.

V dnešní době je žádost o ruku pečlivě připravována a svatby se plánují rok dopředu. Jenže ve středověku byl nějaký svatební obřad považován za formalitu.

Manželství byla uzavírána i v posteli

Lidé tak byli oddáváni na ulici, v hospodě, nebo dokonce v posteli.

Jenže při takových sňatcích bylo těžké dohledat jejich opravdovost, a tak byla ve 12. století vyhlášena svátost manželství, která se musela dodržovat před Bohem.

Svatební noc se také neobešla bez svědků. Nebylo neobvyklé, že nevěstu nosila její rodina ženichovi až do postele.

Jejich milostný akt byl posléze pozorován svědky. V momentě, kdy byl dokončen, mohli se svědkové odebrat domů a novomanželům poskytnout soukromí.

Vzhledem k tomu, že sňatky nebyly uzavírány z lásky, nešlo očekávat nějakou velkou romantiku ani poté, co jim ostatní vyklidili půdu.

Nehádali se, ale vyrazili bojovat. Zvířata zas musela čelit soudu

A když už došli manželé do bodu, kdy se nepohodli, a problém byl třeba řešit, nehádali se, ale vyrazili do ringu. Spory vyřešili jedním jediným bojem, který podléhal vtipným omezením.

Muž musel být v jámě s rukama za zády, zatímco jeho žena pobíhala s pytlem naplněným kameny. Musela to být vskutku bizarní podívaná.

Další podivnou věcí byly zvířecí soudy. Ano, čtete správně, i kozu nebo krávu šlo soudit za porušení zákona.

Zaznamenáno bylo přes osmdesát takových procesů, kdy zvířata dostala co pro pro to. Nevyhnul se jim kolikrát ani trest smrti.

Největšími provinilci byla prasata. Pokud byla přistižena při žvýkání částí těla mrtvých lidí nebo dětí, byla postavena před soud a shledána vinným.

Trest smrti měl podobu oběšení nebo upálení na hranici. V roce 1474 prý soud uznal vinným kohouta za snášení vajec…

Autor: Šárka Blahoňovská

Související články