Šmolc: Vyráběly už naše babičky. Připomeňte si postup ze starých časů

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Prepustene maslo
Zdroj: Shutterstock

V čím dál více receptech se v poslední době setkáváme s pojmem přepuštěné máslo. Říká se mu také ghí. Nejde ale o vymoženost poslední doby. Ve skutečnosti ho znaly už naše babičky. Tehdy se mu ale říkalo šmolc.

Klasické máslo obsahuje pouze kolem 82 % tuku. To přepuštěné je ale téměř stoprocentním tukem, proto snese výrazně vyšší teploty, vysvětluje Česká televize.

Jak se dělal šmolc za starých časů?

„Šmolc dělávala moje maminka velmi často. Máte najednou tuk, který jde mnohem více rozpálit,“ vysvětluje v pořadu Bejvávalo na serveru Můj rozhlas pan Souček.

Šmolc se vyráběl tak, že se rozkrájelo máslo, dalo se do hrnce a ten se položil na kamna. Jakmile máslo rozteklo, dalo se do jiné nádoby a odneslo se do sklepa, aby zchladlo. Do vzniklého produktu se druhý den udělaly koncem vařečky díry.

„Za čas se těmi dírami vylila syrovátka,“ vysvětluje Souček. Potom se máslo povařilo a přes plátýnko se přecedilo do menších nádob. Šmolc se pak uchovával v zavřených sklenicích ve sklepě.

Je přepuštěné máslo zdravé?

Přepuštěné máslo je v kuchyni doslova zázrakem. A to i proto, že má pozitivní účinky na naše zdraví. Šmolc, nebo chcete-li ghí, posiluje trávení a pomáhá neutralizovat nadbytek žaludečních kyselin, uvádí Healthline.

Kyselina máselná, kterou produkt obsahuje, chrání také střeva, působí protizánětlivě a vyživuje tělesné tkáně. Na druhou stranu ale přepuštěné máslo obsahuje hodně cholesterolu.

Nemělo by se to s ním tedy přehánět. Při konzumaci ve velkém by se u člověka mohly objevit některé nepříjemné zdravotní problémy.

Zdroj: Česká televize, Můj rozhlas, Time, Healthline

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články