Siamská dvojčata: Život dvou rozdílných lidí v jednom těle

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
siamska dvojcata
siamska dvojcata

Pojem siamská dvojčata v současnosti asi nikoho nepřekvapí, v oblasti biologie člověka se však pořád jedná o velkou zvláštnost. Medicína jde sice dopředu, přesto po světě chodí sourozenci, u nich rozpojení nebylo možné. Neznamená to ale, že by nežili plnohodnotný život.

„Průkopníci“ Chang a Eng

Siamská dvojčata jsou sice vzácným jevem, ale popsán byl už poměrně dávno. Na začátku devatenáctého století, konkrétně v roce 1811, byl v Siamu zmapován případ Changa a Enga Burkerových, kteří se narodili spojeni v oblasti hrudníku.

Zdroj: Pinterest

Jejich rozdělení bylo vzhledem k tehdejším možnostem medicíny nemožné, a tak rodičům nezbývalo nic jiného, než je na společný život připravit. Historické zdroje říkají, že se jim to podařilo. Chang i Eng se dokonce i oženili, což tehdy vzbudilo velké pozdvižení.

Dvojčata, která nešlo rozdělit

Mediálně nejznámějším případem je příběh sester Henselových. Brittany a Abigail se narodily v americké Minnesotě před třiceti lety. Ultrazvuk odhalil, že dívky budou srostlé v jedno tělo, ale se dvěma hlavami. Jejich rozdělení bylo možné, ale naděje na jeho úspěch byla minimální, a tak jej rodiče odmítli.

Zdroj: Socialgazette.com

Jedno tělo sdílí jen naoko, každá z žen má totiž své vlastní orgány. Jen pohyb musí zkoordinovat, protože jednu polovinu těla ovládá Abigail a druhou Brittany. „Nikdy jsme si nepřály být rozdělené, protože bychom nebyly schopné dělat to, co děláme teď – hrát softball, běhat a sportovat,“ řekly dívky. Obě jsou dle svých slov šťastné, zvládly si udělat řidičský průkaz už v šestnícti letech a nyní pracují jako učitelky. Plat pobírají jako jedna osoba.

Osmnáct doktorů na jeden zákrok

Texasanky Emily a Caithlin Copeland zveřejnily svůj příběh až po dlouhých osmnácti letech. Do té doby je kamarádi braly „pouze“ jak identická dvojčata. Tyto sestry však jako miminka sdílely důležitý orgán. Narodily se spojenými játry. „Vypadaly jsme, jako když se objímáme,“ přibližuje Caitlin. Nyní jsou jedinou památkou na jejich pouto pouze malé jizvy.

Zdroj: Thatslife.com.au

Na rozdíl od sester Henselových se rodiče těchto dívek odhodlali a nechali je v rukách týmu osmnácti doktorů, aby mohly žít samostatný život. Riskantní operace dopadla po více jak pěti hodinách dobře a dnes by vás ani nenapadlo, co mají tyto úspěšné studenky za sebou.

Autor: Šárka Blahoňovská


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články