Salát Ambrosia: Sladké jídlo bohů, které je na jihu spojeno s Vánocemi

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Salat ambrosia
Zdroj: Shutterstock

S Vánocemi se pojí celá řada tradičních pokrmů. V každé zemi jsou trochu jiné. U nás se salát Ambrosia dělá spíše výjimečně, v mnoha jižních zemích je ale vánoční tradicí, uvádí Serious Eats. O co vlastně jde a proč je jídlo tolik oblíbené?

V řecké mytologii se slovo Ambrosia vztahuje k jídlu a pití bohů. Věřilo se tomu, že kdo tyto pokrmy konzumoval, stal se nesmrtelným a neuvěřitelně silným, popisuje Sweet Haus.

Dnes je pokrm známý jako sladký salát, který mnoho lidí stále vnímá jako božské jídlo, tentokrát ale v úplně jiném kontextu. Pokrm je jednoduše nadlidsky vynikající.

Historie salátu

Pokrm se připravoval již ve starověkém Řecku. Tehdy se ale, jak bylo řečeno, nejednalo o konkrétní pokrm, ale spíše o něco výjimečného, co si nemohl dovolit každý. Až postupem času se začal název spojovat s daným jídlem.

Přesný původ transformace není jasný. Předpokládá se ale, že se jídlo objevilo na přelomu 19. a 20. století ve Spojených státech, uvádí web My Baking Addiction. Odsud se potom dostalo do celého světa a především v jižních zemích se stalo oblíbeným.

Recept na salát Ambrosia

Na přípravu salátu Ambrosia budete potřebovat kompotované mandarinky bez šťávy, strouhaný kokos, ananas pokrájený na kostičky, balíček marshmallow bonbonů, zakysanou smetanu, kokosový olej, mátu, oříšky a třešňový kompot.

Postup je vlastně velmi jednoduchý. Mandarinky, ananas, marshmallows, strouhaný kokos a kokosový olej promíchejte. Potom vše zalijte smetanou, dochuťte cukrem a nandejte na misku. Pokrm se zdobí mátou, ořechy a třešněmi.

Ačkoli u nás není salát úplně tradičním vánočním jídlem, můžete si ho letos udělat a vychutnat si ho během svátečního období. Sladké je dobré na nervy a v předvánočním shonu si s ním tak můžete zpříjemnit život.

Zdroj: Serious Eats, My Baking Addiction, Spend with Pennies, Sweet Haus, Spectrum News

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články