Rýžovou vodu nevylévejte, využijete ji v koupelně. Vaše vlasy vám za ni poděkují

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Ryzova voda
Zdroj: Shutterstock

Kdykoli se rozhodnete připravovat jako součást oběda rýži, zbyde vám po jejím uvaření zakalená bílá tekutina, kterou pravděpodobně vyléváte do odpadu. Napadlo vás ale někdy, že by rýžová voda mohla mít ještě nějaké využití? Co třeba místo šamponu?

Ženy v Číně a Japonsku by ani nenapadlo po uvaření rýže vodu vylít. Vědí totiž, že se dá použít pro krásné a lesklé vlasy. Několik neoficiálních průzkumů a reakce na sociálních sítích dokazují, že má škrobová voda skutečně v tomto ohledu blahodárné účinky.

Lesklé a jemné vlasy

Rýžová voda, která zůstane po uvaření oběda, obsahuje celou řadu pro tělo prospěšných látek. Podle Medical News Today k nim patří aminokyseliny, vitamíny skupiny B a E, řada minerálů a antioxidanty.

Podle studie zveřejněné v roce 2010 japonské ženy už v období 794 až 1185 našeho letopočtu pravidelně své vlasy myly v rýžové vodě. Mívaly je dlouhé až po zem a jejich lesk i pevnost byly přičítány právě této zázračné tekutině.

A v posledních letech se tradice vrací. Internetová poradenství rýžovou vodu vřele doporučují pro zdravé vlasy. Lidé na sociálních sítích tak představují speciální podomácku vyrobené šampony, které mají mít až zázračné účinky.

Nekonečné množství výhod

Hlavním důvodem, proč používat rýžovou vodu na mytí vlasů, je jejich růst. Živiny v tekutině obsažené zabraňují vypadávání vlasů a podporují naopak jejich pevnost.

Pokud máte suché a poškozené vlasy, rýžová voda vám také pomůže. Podle serveru July Blossom pomáhá vlasy udržovat silné a zdravé a bojuje také proti roztřepeným konečkům.

V neposlední řadě pak budete mít díky vitamínům B a E při používání rýžové vody vlasy krásně lesklé, ale především také nabydou na objemu. Důvodů, proč si začít mýt hlavu s tímto speciálním přípravkem, je tak opravdu mnoho.

Zdroj: July Blossom, Medical News Today, Wiley Online Library

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články