Prosopagnosia: Když člověk nerozezná tváře svých blízkých. Problémem trpí i Brad Pitt

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prosopagnosie
Zdroj: Shutterstock

Denně se obvykle potkáváme s mnoha lidmi. Ať už jde o členy rodiny, známé, spolupracovníky, nebo jen osoby na ulici či v hromadné dopravě. Obvykle si nepamatujeme obličeje všech, dovedeme ale běžně rozeznat ty, které vídáme pravidelně, nebo kteří pro nás něco znamenají. Lidé s postižením zvaným prosopagnosia to ale nedovedou.

Prosopagnosia je neurologická porucha, která znemožňuje člověku rozpoznávat obličeje ostatních lidí, vysvětluje NHS. Někdy se nemoci říká také obličejová slepota. Cizí název pochází z řeských slov prosopon (obličej) a agnosia (neznalost).

2,5 % lidí

Ačkoli se na první pohled může zdát, že jde o velmi vzácnou poruchu, ve skutečnosti jí může trpět až 2,5 % populace, což není právě malé číslo, píše Baptist Health. Většina postižených běžně rozeznává veškeré předměty a vnímá své okolí, nedovede nicméně rozpoznat obličeje ani svých blízkých.

K prosopagnosii dochází nejčastěji na základě nějakého poškození mozku až během života. Existují ale i případy, kdy se s ní lidé už narodili. Kromě toho, že člověk nerozezná tváře lidí kolem sebe, má také problém vyčíst z obličejů lidské emoce, doplňuje My Cleveland Clinic.

Komplikovaný život

Lidé se sice naučí poznat blízké osoby kolem sebe podle pohybu těla, oblečení, hlasu a dalších faktorů, i tak je pro ně ale velmi komplikované fungovat v běžném životě. Například ve škole nebo v práci mívají mnohdy problémy.

Velmi těžko se také začleňují do společnosti. Proto mívají často další psychické problémy, jako například úzkosti či deprese. Často je pro ně náročné najít kolektiv, ve kterém by se cítili dobře. Dokonce i rodina jim připadá vzdálená, protože její členy na první pohled jednoduše nepoznají.

S nemocí se nicméně i tak dá běžně žít. Důkazem je například Brad Pitt, který v roce 2022 přiznal, že poruchou trpí. „Nikdo mi nevěří! Tolik lidí mě nenávidí, protože si myslí, že je nerespektuji a přehlížím,“ svěřil se s tím, že podle mnohých je namyšlený a nezdraví své známé.

V životě si kvůli problému herec často připadal osamocený. Naučil se s nemocí žít, rozhodně pro něj ale celá situace nikdy nebyla snadná.

Zdroj: Baptist Health, My Cleveland Clinic, NHS, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články