Pozor na bazénové nemoci. Někdy si z plavání kromě lepší kondičky můžete donést i něco navíc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Plavec v bazenu
Zdroj: Shutterstock

I v zimních měsících si někteří lidé chodí rádi zaplavat. Kryté bazény jsou velmi oblíbené nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro plavce, kteří se pravidelným pohybem udržují v kondici. Kromě skvělé fyzičky si ale z bazénu můžete domů přinést také celou řadu nemocí. Jak se před nimi bránit?

V létě často lidé navštěvují lékaře s bradavicemi a plísněmi nohou. Mnoho z nás má za to, že je to způsobeno teplým počasím, ve skutečnosti jde ale o problém spojený s častou návštěvou koupališť. A lidé, kteří navštěvují kryté bazény, se s podobnými komplikacemi setkávají i v zimě.

Jak se před kožními problémy bránit?

„Infekční choroby na nohou postihnou snadněji osoby se zvýšenou potivostí, to platí i pro plísňové choroby v podpaží nebo v kožních záhybech, kde navíc hraje svou roli i obezita. Také pacienti s cukrovkou trpí těmito chorobami častěji,“ vysvětluje pro Lidovky profesor Petr Arenberger z Dermatovenerologické kliniky.

Předcházet podobným problémům se dá hlavně prevencí. Je třeba řádně ošetřit každou prasklinku v kůži především na chodidlech, právě ta jsou totiž nejčastěji místem vzniku bradavic.

Server CDC pak doporučuje kolem bazénu nechodit naboso, ale používat plážové pantofle nebo třeba žabky, které si jednoduše sundáte až těsně před vstupem do vody. A samozřejmě důležité je se po skončení plavání důkladně osprchovat, a to především v podpaží, kde se mohou kožní problémy také projevit.

Další zdravotní problémy

Kožní potíže jsou nejčastější komplikací, která doprovází časté návštěvy krytých bazénů. Rozhodně ale nejsou jediné. Nakazit se můžete například i pohlavními chorobami, například trichomonádami nebo chlamydiemi, uvádí Public Health.

Každému z nás se nejspíš stalo také to, že spolkl trochu té bazénové vody. A nemusí jít jen o situaci, kdy se doslova nalokáte, stačí si jen olíznout vlhké rty. Voda v bazénu obsahuje mnoho bakterií a následky podobné nehody tak mohou být velmi nepříjemné.

Nejčastěji se jedná o průjmy, zvracení a nevolnosti. Pokud vy sami nějakým z těchto problémů trpíte, rozhodně byste bazén neměli navštěvovat. Stáváte se totiž v tomto případě přenašečem nemocí a můžete lidem kolem sebe velmi ublížit.

Zdroj: CDC, Public Health, Lidovky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články