Porod v dobách středověku: špatná hygiena a vysoká úmrtnost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
porod 1
porod 1

O dnešních porodnicích plných komfortu a potřebné péče si mohly nechat středověké ženy jen zdát. Většinou se vše odehrávalo doma a u porodu asistovala zkušená porodní bába. Ta musela zakročit, když se náhodou objevily komplikace, ale často se také stávalo, že si nevěděla rady. Právě proto byl porod často krizovým momentem v životě ženy, u kterého se i umíralo.

Císařský řez se prováděl výjimečně

Muži u porodu nebyli vůbec, anebo zcela výjimečně. Porodní báby měly bohaté zkušenosti, ale nebyly to lékařky. Chyběly jim potřebné informace a uchylovaly se spíše k pověrám.

Dnes je třeba některé porody řešit císařským řezem, avšak v minulosti k tomuto zákroku neměli znalosti ani vybavení. Proto se podobně riskantní zákrok prováděl jen občasně a rodičky často zažívaly dlouhé a bolestivé trápení.

Průběh porodu

Ve středověku ženy nejčastěji rodily vkleče. Později si bohatší vrstva mohla dovolit porodní křeslo, kde měly dotyčné větší pohodlí.

Porodnice neexistovaly, a tak byly ženy odkázané na své domácí prostředí. Lepší hygienu měla v tom případě zajištěná šlechta, zatímco ostatní rodičky se musely často potýkat s infekcemi a záněty, které způsobilo špinavé prostředí.

Pověry a mýty

Porodní báby mnohem více než lékařským faktům důvěřovaly pověrám. Ženy si k porodu braly různé amulety a talismany, které jim měly přinášet štěstí. Často se také obracely k bohu, modlily se a věřily, že pevná víra jim zajistí klidný porod.
Porodní báby v některých běžných jevech spatřovaly špatná nebo dobrá znamení a podle toho se také u porodu chovaly.

Vyšší úmrtnost

Ne vždy proběhlo vše hladce a jednoduše. Když porodní bába neuměla zasáhnout a nastaly výraznější komplikace, které jsou pro dnešního člověka známé a běžné, umíraly i rodičky a děti.

Antikoncepce neexistovala

Ženy byly zvyklé rodit mnohem častěji, a tím se také stávaly zkušenějšími. Antikoncepci neznaly, a tak bylo zcela běžné, že za svůj život mnohdy porodily kolem desítky dětí.

Autor: Eva Marešová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články