Pečovatelský syndrom vyhoření: Vzniká z očekávání zázraků, končí nebezpečím pro pečovatele i pacienta

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Syndrom vyhoreni
Zdroj: Shutterstock

Syndrom vyhoření je sám o sobě velmi nebezpečný psychický problém. Existuje ale speciálně také syndrom vyhoření pečovatele, který se projevuje u lidí pracujících s nemocnými nebo potřebnými osobami. A to ať už v rámci náplně práce, nebo při péči o nemocnou blízkou osobu.

Starat se o někoho, kdo má problémy, není nikdy snadné. Pokud pečujete například o postižené dítě, dlouhodobě nemocného příbuzného nebo pracujete v nemocnici či pečovatelském domě, patříte do skupiny lidí ohrožených pečovatelským syndromem vyhoření, uvádí Everyday Health.

Jak se problémy projevují?

Příznaky syndromu vyhoření jsou velmi podobné těm, které nastávají u depresí. Jde o ztrátu zájmu o činnost, oddálení se blízkým lidem, emocionální vyčerpání, náladovost nebo pocit, že chcete ublížit sobě či osobě, o kterou se staráte.

Jak píše Cleveland Clinic, nejde ale pouze o psychické problémy. V závislosti na nich se totiž mohou objevit také fyzické vyčerpání, žaludeční potíže, nechuť k jídlu a časté bolesti hlavy.

K problému dochází v závislosti na tom, že jsou pečovatelé často až příliš oddáni péči o druhé, zapomínají nicméně na své vlastní potřeby. WebMD vysvětluje, že pokud se staráte o blízkou osobu, často jste pak zmateni, do jaké míry jste vlastně pečovatel, a do jaké naopak ještě sourozenec/rodič/partner.

Řešte problémy včas

Syndrom vyhoření se u pečovatelů často ukáže ve chvíli, kdy mají nerealistická očekávání. Ačkoli od začátku vědí, že o člověka pouze pečují a že ho neléčí, v mnoha případech mají podle webu Help Guide tendenci doufat v zázraky.

Když se potom zázraky nedějí, začnou pečovatelé dělat chyby, unáhlená rozhodnutí, kterými mohou ohrozit zdraví své i toho, o koho se starají. Jakmile na sobě člověk začne pociťovat první příznaky syndromu vyhoření, měl by vyhledat odbornou pomoc.

Problém je, že předejít syndromu vyhoření je prakticky nemožné. A v mnoha případech ani nepoznáte, že jím trpíte. Jde tak o velmi nebezpečnou situaci, která ohrožuje vás i lidi okolo.

Zdroj: Healthline, Cleveland Clinic, Help Guide, WebMD, Everyday Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články