Pampušky: Slané buchty, které se hodí k boršci i k českým polévkám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pampusky
Zdroj: Shutterstock

Pokud máte dojem, že všechno pro českou kuchyni typické pečivo už znáte, možná je načase vyzkoušet něco ze zahraničních pokladů. Například na Ukrajině se běžně dělá chléb složený z jednotlivých menších buchet, kterým se říká pampušky. Jeho příprava není nijak složitá a vy při jeho pečení vyzkoušíte opět něco nového.

Obvykle se pampušky pečou, podle serveru Not Quite Nigella ale existují také verze smažené. Ve výsledku jde ale vždy o stejný druh pečiva. Pampušky jsou jednotlivé kousky většího chleba, které se dají odlamovat od celku – podobně jako české buchty. Jde tak o pečivo, které se velmi snadno porcuje.

Kromě této typické formy je pak pro pampušky příznačné také to, jak jsou dochuceny. Obvykle se pečivo peče s česnekem a bylinkami.

Je vhodné ke konzumaci jen tak samotné nebo jako příloha k salátům, polévkám a masovým jídlům. Nejtradičněji se podle webu Momsdish podávají k boršči.

Poctivé kynuté pampušky

Na přípravu pampušek budete potřebovat 15 gramů droždí, 225 mililitrů vody, cukr, 400 gramů mouky, slunečnicový olej, česnek, petržel, jedno vajíčko a mořskou sůl.

Droždí s cukrem smíchejte s trochou teplé vody a nechte vzejít kvásek. Po několika minutách k němu přidejte 200 gramů mouky, pořádně promíchejte a nechte pod utěrkou přes noc kynout. Až druhý den přidejte zbytek mouky a vypracujte hladké těsto.

Hodí se i k českým polévkám

Z těsta vypracujte osm malých bochánků. Ty položte do olejem vytřené zapékací mísy, ideálně kulaté, aby mělo pečivo pěkný tvar. V misce si rozmíchejte vajíčko s česnekem, solí a bylinkami a jednotlivé bulky v pekáči směsí pořádně potřete.

Pak nechte bochánky ještě půl hodiny kynout. Mezitím si na 220 °C rozehřejte troubu. Pampušky se pečou zhruba 20–25 minut. Že jsou hotové, poznáte podle zlatavé barvy. Po vytažení z trouby by měly jít lehce odlamovat a krásně křupat.

Pampušky se dělají nejčastěji na Ukrajině, takže se podávají jako příloha k boršči nebo k zelným polévkám. Skvěle se hodí ale také k naší hrachovce či fazolačce, jsou vynikající i ke gulášové polévce. Jistě pro ně ale najdete i jiné využití.

Zdroj: Momsdish, Not Quite Nigella, Prima Fresh

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články