Nejčastější důvody k rozvodu: Netolerance, nevěra a násilí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Rozvod
Zdroj: Shutterstock

I když si dva lidé rozumí natolik, že se vezmou, nemusí to znamenat, že zůstanou navždy spolu. O tom, že se někdo s někým rozvádí, slýcháme prakticky každý den. Situace se může týkat nás všech. Co je ale podle vědců oficiálně tou nejčastější příčinou rozvodů?

Někdy lidé velmi rychle po svatbě zjistí, že se unáhlili, že vlastně s daným člověkem být nechtějí. Pak už je jen na nich, zda se rozejdou v dobrém, nebo ve zlém. Mezi nejčastější příčiny ale patří ty, které se obvykle neodpouští, píše Today.

Netolerance

Podle serveru Forbes se rozpadá až 45 % manželství. Většinou žádost o rozvod podávají ženy. Nejčastějším důvodem je to, že se lidé ve vztahu přestanou vzájemně tolerovat. Je to dáno tím, že při vstupu do manželství mají lidé často zkreslené představy o tom, kam se bude vztah ubírat dál, píše Psych Central.

Pro mnoho lidí je manželství konečným bodem. Vztah už nemohou posouvat dál. Proto se začnou k druhému člověku chovat, jako kdyby ho nepotřebovali. Nerespektují jeho rozhodnutí, dělají věci proti jeho vůli. Sociologové se shodují na tom, že takový stav vydrží obvykle lidé jen pár měsíců.

Nevěra

Na druhém místě nejčastějších důvodů rozvodu je nevěra. Co je ale možná překvapivé, je fakt, že žádost stejně často podává ten, kdo byl podváděn, jako ten, kdo si našel milence či milenku, píše Forbes.

Jen málokterý vztah dokáže nevěru ustát. Lidé, kteří navíc manžela či manželku jednou podvedli, jsou podle všeho až pětkrát náchylnější k tomu udělat něco podobného znovu. A opakovaná nevěra už končí rozvodem téměř v 96 % případů.

Alkohol a násilí

Tyto dva důvody se mnohdy doplňují. Nemusí tomu tak být, v řadě případů je ale člověk k partnerovi násilný především pod vlivem alkoholu. Ačkoli jsou lidé ochotni dlouho problémy tolerovat, nebo se násilníka bojí, nakonec obvykle k žádosti o rozvod dojde.

Zdroj: Business Insider, Forbes, Psych Central, Divorce, Marriage, Today

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články