Nechytat, nehladit, jen rychle utíkat. Před těmito živočichy radši vezměte nohy na ramena

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
pralesnicka
pralesnicka

Život v přírodě je tvrdý. Podle Darwinovy teorie přežívají jen ty nejsilnější. Někteří živočichové si tak utvořili opravdu účinné zbraně, aby si zachovali své místo na slunci. Určit ty nejjedovatější živočichy světa ale není zrovna lehký úkol.

Hadi, štíři, žáby, chobotnice, ryby, pavouci, adeptů je mnoho. A je hned několik pohledů na to, jak jsou jednotlivá zvířata nebezpečná.

Hodnotit můžeme podle toho, kolik lidí ročně usmrtí, z pohledu rychlosti zabití či toxicity jedu.

Ať tak či tak, jsou to často velmi pohlední drobečci, kterým byste se však měli zdaleka vyhnout. Pravidla jsou jasná nesahat – nechytat, nehladit, jen rychle utíkat!

Neviditelná krása, která zabije

Čtyřhranka Fleckerova má malé průsvitné tělíčko obdařené dlouhými chapadly, které vás stisknou a nepustí, a díky kterým se do vašeho těla dostane během neuvěřitelně krátké doby obří množství jedu.

Poměrně malé tělíčko o velikosti dvaceti pěti centimetrů doplňují chapadla dorůstající do délky až tří metrů. Bez kapičky krve vás jimi začne paralyzovat.

Jed se okamžitě rozšíří do vašeho nervového systému a vnitřních orgánů, takže nemáte šanci se ubránit. Jeden dospělý jedinec má v těle tolik toxinů, že by dokázal usmrtit až čtyřicet lidí.

Pár kapek jedu zabíjí

Kobry jsou obecně považovány za smrtelná zvířata, je mezi nimi však jedna, která se může pyšnit titulem jednoho z nejjedovatějších a největších hadů planety.

Kobra královská patří mezi ty naprosto nejnebezpečnější hady světa. Dorůstá až do délky šesti metrů.

Svými jedovatými zuby prokousne oblečení, ale svůj jed umí i brilantně plivat. Jen pár kapek jedu se tak během několika sekund rychle rozšíří do celého těla.

Bodne a už se nenadechneš

Jedno z nejbolestivějších a zároveň nejúčinnějších bodnutí v říši štírů přináší štír smrtonoš.

Po jediném bodnutí způsobí rychlé ochrnutí dýchacích svalů, které bez potřebné protilátky vede po několika hodinách až k selhání srdce a udušení.

Čím víc barev, tím hůř

Jakmile je nějaká žába hodně barevná, průšvih na sebe obvykle nenechá dlouho čekat.

Indiáni využívají jed těchto žab do svých šípů, protože pralesnička strašná je jedna z nejbarevnějších a nejhorších žab na celém světě.

Žije v jižní Americe a toxiny v jejím jedu jsou natolik nebezpečné, že smrt přichází již po několika minutách.

Způsobuje totiž ochrnutí svalů, včetně těch dýchacích. Přičemž jen jeden miligram jejího jedu dokáže zabít i dvacet dospělých osob.

Autor: Lucie Konečná


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články