Nebezpečné Vánoce: Záchranáři každý rok vyjíždějí k mnoha případům. Rybí kost v krku ale mezi nimi téměř není

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zachranna sluzba
Zdroj: Profimedia

Někteří lidé nemají na Vánoce to štěstí být doma s rodinou. Záchranáři pracují i během svátků. Právě v tomto období často vyjíždějí k mnoha případům, ke kterým vůbec nemuselo dojít. Jaké je nejčastější vánoční zranění a před čím lékaři o svátcích varují?

V roce 2016 server Deník uvedl, že jedním z nejčastějších důvodů výjezdu záchranné služby je přejídání. „Lidé začínají kombinovat nevhodná jídla už před svátky,“ upozornil ředitel řevnické Trans Hospital Plus Bořek Bulíček.

Záchranáři podle jeho slov velmi často musí vyrážet k pacientům s bolestmi břicha, zvracením a průjmy. V mnoha případech se ukáže, že o nic nejde, někdy se ale problém přemění například v žlučníkový záchvat.

Pozor na námrazu

Ačkoli podle CNN Prima NEWS nás letos čekají Vánoce na blátě, lidé by si měli dávat v období vánočních svátků pozor na námrazu. Právě ta bývá dalším důvodem k výjezdům záchranářů. Lidé končí v nemocnici často se zlomenými končetinami.

Pokud budete trávit Vánoce na horách, kde je sněhu dostatek, myslete na to, že nejen k lyžování, ale i bobování a sáňkování dětí patří přilba. Časté úrazy hrozí právě i v tomto případě.

Dále lékaři varují také před používáním pyrotechniky. Kupujte vždy takovou, která je ověřená a bezpečná. Nenechávejte ji v dosahu dětí a dbejte na pokyny uvedené na jejím obalu.

Nepodceňujte problémy

Řada lidí chce svátky prožít v klidu. I když je jim špatně, často se přemáhají a odmítají v období veselí vyhledat pomoc, upozorňuje web U lékaře. Mnoho osob pak volá záchranku až po svátcích s tím, že obtíže mají už 14 dní. A ty mezitím mohou přerůst do něčeho vážnějšího.

„Také je to období, kdy se více než jindy zrcadlí sociální a osobní život a lidé často bilancují, vznikají pak psychické problémy, ke kterým jsme často také voláni,“ uvedl v roce 2019 Aleš Malý, tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

Zaseklá kapří kost v krku?

Lidé mají za to, že zaseknutá kost v krku je jedním z důvodů výjezdu záchranářů velmi často. Opak je ale pravdou.

„Paradoxně skoro nevidíme výjezdy, jak se traduje, k zaseknutým kostem v krku. Samozřejmě když lidé jedí více ryby, mají více problémů s tím, že někde kost uvázne, ale skoro nikdy to není stav, který by zásadním způsobem ohrožoval jejich zdraví. Takže lidé to většinou řeší tak, že si zajedou na ORL ambulanci,“ vysvětluje pro web Vitalia lékař Marek Dvořák.

Zdroj: Deník, U lékaře, Český rozhlas Plzeň, Vitalia, Blesk, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články