Nebezpečné líčení: V minulosti používali arzén, olovo i rtuť

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kleopatra liceni
Kleopatra liceni

Líčidla v bio provedení a s nezávadnými látkami jsou trendem poslední doby. Make-up používali už lidé ve starověku, ale jelikož neměli dnešní znalosti, uchylovali se k jeho výrobě z mnoha nebezpečných látek. Paleta líčení běžně zahrnovala látky jako arzen, olovo nebo rtuť, které mohou tělu výrazně uškodit.

Starověká líčidla

Nefertiti, Tutanchamon a spousta dalších významných osobností starověku mají na svých portrétních bustách nebo sarkofázích zvýrazněné oči a pleť pomocí líčidel.

Historici tvrdí, že se ve starověkém Egyptě malovali muži i ženy. Líčidla používali vysoce postavení lidé, jako byli například kněží nebo samotní vládci.

O široké paletě tehdejších barev se můžeme přesvědčit i na freskách uvnitř pyramid. Zatímco dnes se díváme na sfingy v pískovcové barvě, dříve byly polychromované a plné zářivých barev.

Jiné to nebylo ani v líčení. Egypťané používali rudu, popel a olovo k tomu, aby dokonale zvýraznili své oči temným odstínem.

Lesk, který připomínal drahé materiály

Dnes k rozzáření pleti používáme highlighter, rozjasňující make-up nebo různá séra. Dříve se lidé potírali nebezpečným arzénem, aby dosáhli oslnivého lesku. Když se večer setmělo a prostor ozařoval oheň, musela být jejich pleť neodolatelná. To všechno bohužel za cenu zdraví.

Tělo si ženy i muži potírali různými přírodními oleji, které naopak jejich kůži prospívaly. Díky tomu se na jejich pokožce déle držel lesk a tělo vypadalo zdravější.

Bělostná kůže jako ideál krásy

Zatímco dnes mnoho žen navštěvuje solária, aby dosáhly bronzového odstínu, ženy ve starověkém Římě, ve středověku i novověku se snažily svou kůži udržet bílou. Byl to znak bohaté vrstvy, urozenosti a elegance.

Aby ženy dosáhly ideálního odstínu, často používaly chromovou bělobu. I ta ovšem byla pro zdraví nebezpečná. Ale ženy se v minulosti řídily heslem, které říká, že se pro krásu musí trpět.

Make-up, jak ho známe dnes

Současná líčidla jsou záležitostí posledních století. Ještě před pár desítkami let v něm byly látky, které by dnešní kontrolou sotva prošly.

Naštěstí jsou dnes výrobci pozorně kontrolování a v make-upu se nachází jen minimum škodlivin. Stále je však třeba si dávat pozor například na parabeny, jelikož mohou kůži při dlouhodobém užívání poškodit.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články