NÁZOR: Je TikTok skutečně nebezpečný? Pro běžné uživatele je zdrojem zábavy, státní instituce se ho ale bojí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
TikTok
Zdroj: Shutterstock

Především mladá generace v dnešní době používá nejrůznější sociální sítě a TikTok se stal v posledních letech velmi oblíbeným. Využívám ho i já osobně. Mnoho lidí z něj má ale zároveň strach. Respektive z toho, jaký má vliv na veřejnost, ale také celkově na bezpečnost v jednotlivých zemích.

Následující text je názorem autorky. 

V mnoha státech byl v minulosti TikTok zakázán, protože se tamní úřady bojí toho, že by mohla síť využívat citlivé informace proti nim.

Ani u nás ho na svých zařízeních nesmí používat pracovníci vládních institucí, jak mě nedávno informovala kamarádka. Té jsem přeposlala zábavné video, ona si ho ale odmítla otevřít s tím, že by z toho měla v práci na ministerstvu problém. Je ale opravdu sociální síť tak nebezpečná?

Pro někoho jen nevinná zábava

Na TikToku člověk najde všechno, co hledá. Videa z her, klipy ze seriálů, návody na DIY produkty, videa o vaření, ale také trendy, které se každým týdnem mění. Mladí lidé na sociální síti stráví i hodiny týdně. Osobně aplikaci otevírám minimálně na půlhodiny denně, a to čistě kvůli pobavení, nikoli pro vyhledávání důležitých či nebezpečných informací.

Pro obyčejného člověka jde o zábavnou platformu. Někteří rodiče sice mají strach, že se jejich potomci inspirují tím, co na TikToku uvidí, to ale platí obecně o všech sociálních sítích. Proč se tedy konkrétně TikToku tolik bojíme?

Boj mezi USA a Čínou

Především v USA je kladen důraz na to, aby se TikTok nepoužíval v rámci státních institucí. Osobně sleduji několik tamních influencerů, kteří se dokonce bojí, že bude aplikace brzy zcela zakázána. Úřady mají údajně strach, že by se citlivá data mohla dostat do rukou Číňanům, vysvětluje Pavel Duchan, konzultant informační bezpečnosti ze společnosti DoxoLogic.

Ten ale zároveň pro Český rozhlas Plus dodává, že je přímo na uživatelích, jaké informace platformě svěří. Zda TikTok skutečně předává data čínské vládě, nelze dokázat. Pokud na něm ale nebudou citlivé informace, není se čeho bát.

TikTok je především pro mladé velmi oblíbený, protože se na něm videa snadno šíří a stávají virálními. Uživatelé získají daleko více zhlédnutí než například při sdílení videí na YouTube. Jeho obecná oblíbenost tak prozatím neklesá.

V případě, že by k jeho zakázání skutečně došlo, pravděpodobně ho odkoupí jiná společnost nebo vznikne platforma velmi podobná, jen s jiným názvem a uživatelským prostředím.

Zdroj: NÚKIB, Seznam Zprávy, Deník, iRozhlas, Český rozhlas Plus

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články