Natrhejte si letos barborky a postarejte se o to, aby vám vykvetly. Poradíme, jak na to

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Barborky
Zdroj: Shutterstock

Na Vánoce může váš dům zdobit nejen barevná výzdoba, ale také nádherná rozkvetlá větev barborky. Je ale třeba vědět, kdy ji utrhnout a jak se o ni starat. Poradíme vám, jak zajistit, aby vám na Štědrý den krásně kvetla.

Barbora má svátek 4. prosince. A právě na tento den připadá také tradice trhání barborek. Jedná se o větvičky obvykle ovocných stromů, které svým vykvetením symbolizují očekávání jara. Podle Blesku se hodí ale také větve zlatého deště nebo šeříku.

Legenda o svaté Barboře

Mučednice svatá Barbora je v katolické tradici patronkou dělníků, kovářů, zedníků, tesařů a dalších chudých lidí. Podle legendy byl jejím otcem turecký šlechtic, který ji nechal zavřít ve věži, aby střežil její ctnost, uvádí Novinky.

Barbora se ale po čase uchýlila ke křesťanské víře. Otec, který křesťany nesnášel, se ji pokoušel mučením přesvědčit, aby se víry vzdala. Jelikož to nepomohlo, byla nakonec odsouzena k smrti.

Když ji její vlastní otec vedl na popravu, utrhla Barbora cestou větvičku ovocného stromu. Ta uprostřed zimy rozkvetla. Podle všeho se mělo jednat o naději, která i po její smrti vedla její následovníky.

Co znamená rozkvetlá barborka dnes?

Barborka je v dnešní době nejen krásnou vánoční dekorací, ale také příslibem brzkého jara. Dívky, kterým do Vánoc vykvete, by se podle tradice měly do roka vdát. Pokud si ale přejete, aby se to stalo, je třeba se o větvičku správně postarat.

Větvičky trhejte ze stromu, který je nejméně 10 let starý. A to i z toho důvodu, že takto statná rostlina ztrátu větviček lehce unese, vysvětluje Prima Living.

Větve nikdy neřežte nožem, vždy je utrhněte. Vybírejte větvičky, které mají co nejvíce květních pupenů.

Doma větvičku šikmo seřízněte nožem a umístěte do vody. Pokud chcete mít jistotu, že barborka rozkvete, ponořte ji celou do teplé vody a nechte ji v ní i přes noc.

Vodu nikdy nevyměňujte, jen ji pravidelně dolévejte. Barborka by měla být na světlém místě bez průvanu. Pokud vše dodržíte a budete se o větvičku starat, do Vánoc by vám měla za odměnu nádherně vykvést.

Zdroj: Český kutil, Prima Living, Novinky, iDNES, Blesk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články