Nadměrné pití alkoholu může být horší než jeho pravidelná konzumace

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
zena alkoholicka
Zdroj: Shutterstock

Nová zjištění naznačují, že nejen pravidelná konzumace alkoholu, ale i ta méně častá, zato intenzivní spotřeba, zvyšuje riziko vzniku jaterních onemocnění. I občasné víkendové pařby se tak mohou významně podepsat na vašem zdraví.

Nadměrné pití alkoholu je často diskutovaným tématem zejména v souvislosti s jeho dlouhodobými účinky na zdraví.  Dlouhodobá konzumace alkoholu je známým rizikovým faktorem pro řadu zdravotních problémů. Nedávná studie však upozornila na nebezpečí nárazovitého nadměrného pití.

National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) definuje nadměrné pití jako epizody, kdy je koncentrace alkoholu v krvi (BAC) zvýšena na 0,08 % nebo více. Pro muže to obvykle znamená vypít pět a více nápojů během dvou hodin. Ženám stačí ke stejnému výsledku konzumace čtyř nebo více nápojů ve stejném časovém období.

Nadměrná konzumace alkoholu

Výzkum publikovaný v časopise Nature Communications odhalil, že nárazovité nadměrné pití alkoholu může mít významnější vliv na riziko vývoje cirhózy jater, než se dříve myslelo.

Studie z University College London a dalších institucí ukázala, že jedinci, kteří nadměrně pijí a zároveň mají genetickou predispozici k alkoholové cirhóze, mohou mít až šestkrát vyšší riziko vzniku této nemoci ve srovnání s lidmi, kteří pili v rámci denních limitů a měli nízkou genetickou predispozici. Zvláštní pozornost byla věnována i osobám s diagnózou diabetu typu 2, u kterých bylo riziko ještě vyšší.

I dlouhodobé pití škodí

Zatímco studie z roku 2023 se soustředila na vliv nárazovitého nadměrného pití na zdraví jater, dřívější výzkumy často zdůrazňovaly problémy spojené s pravidelnou, ale méně intenzivní konzumací alkoholu. Například studie z University of Southampton zjistila, že dlouhodobé denní pití je významným faktorem pro rozvoj alkoholové jaterní choroby (ALD).

Na základě výsledků této studie by každodenní piják snížil riziko onemocnění jater tím, že by si alespoň po tři dny v týdnu alkohol odepřel. S každým dalším bezalkoholovým dnem by riziko onemocnění nadále klesalo. A samozřejmě úplně nejlepší by byla abstinence.

Zdroj: Medical News Today, National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA). Chengyi Ding, Binge-pattern alcohol consumption and genetic risk as determinants of alcohol-related liver dinase, 2023, University of Southampton
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články