Na Velký pátek je mnoho věcí zakázaných. Skály a hory vám ale mohou nabídnout své poklady

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Velikonocni vajicka
Zdroj: Shutterstock

Od roku 2016 je v České republice Velký pátek oficiálně státním svátkem. To znamená, že má věšina lidí v práci volno a užívá si klid a přípravy na samotné Velikonoční pondělí. Pokud byste se ale chystali doma uklízet, raději to nechte na jindy.

Velký pátek je dnem zákazů, píše iRozhlas. Křesťané si v tento den připomínají utrpění Ježíše Krista. Nemělo by se tak uklízet, pořádat oslavy, ale ani hlučně bavit s přáteli. V kostelech také nezvoní zvony.

Velký den pro věřící

Především pro křesťany je Velký pátek velmi významným dnem. Dodržují během něj půst, chodí na obřady a rozjímají.

„Uctívá se kříž jako symbol Kristova utrpení. Také zaznívají takové velké přímluvy za všechny lidi,“ vysvětluje pro Český rozhlas Radiožurnál kněz Tomáš Halík.

Dodržovat by se měla také tradice jednoho velkého jídla denně, které navíc musí být bezmasé. Hospodyně dříve například dělaly mastné kroupy. V následujících dnech si pak lidé tento částečný půst vynahradí svátečním hodováním.

Zázračná moc

Podle lidových pověstí má Velký pátek zázračnou moc. V tento den se například mají otevírat skály, aby lidem vydaly své poklady. Místo s cennostmi má být poznat podle kvetoucího kapradí, uvádí Novinky.

Na druhou stranu by si ale lidé měli dát pozor, aby se nenechali bohatstvím okouzlit. Pokud ho budou chtít odnést jen z chamtivých důvodů, může se jim také stát, že budou následně po celý rok čelit jednomu neštěstí za druhým.

Neperte prádlo!

Velký pátek je dnem, kdy je mnoho věcí zakázáno. Hospodyňky by například neměly prát prádlo, protože by to znamenalo, že ho máčí v Kristově krvi. Dále si také pohlídejte, aby vám nikdo nic neodnesl z domu.

Podle webu Blesk Pro ženy by to totiž mohlo znamenat, že daná osoba věci využije ke zlým záměrům, s důsledky se ale nicméně budete potýkat vy sami. Dejte si tak dobrý pozor, jaké hosty na Velký pátek přijímáte a jak se k vám chovají.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, Novinky, Blesk Pro ženy, iRozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články