Na terapii není nikdy pozdě. Klíčové je vybrat si správného psychoterapeuta, roli hraje vzdělání i osobní sympatie

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
spravny terapeut
Zdroj: Shutterstock

Vhodně nastavená terapie vám může poskytnout cenné poznatky a nástroje pro zvládání životních výzev. Aby však terapie fungovala, musíte si najít správného psychoterapeuta. Jak na to?

Na každého v životě čeká mnoho složitých situací. Terapie může být jedním ze způsobů, jak je překonat a vzít si z negativních zážitků to pozitivní.

Psycholog vs. psychoterapeut

Pro začátek bychom si měli ujasnit, jaký je vlastně rozdíl mezi psychologem a psychoterapeutem, v čemž nám pomůže web Nevypusť duši. Aby se člověk stal psychologem, musí vystudovat psychologii na filozofické nebo pedagogické fakultě či fakultě sociálních studií a získat magisterský titul. V psychologické praxi pak využívá psychologické metody jako rozhovor, pozorování a psychotesty.

Psycholog se může stát i psychoterapeutem, stejně jako psychiatr, sociální pracovník či zdravotní sestra. Podmínkou je absolvování akreditovaného psychoterapeutického výcviku. Psychologem se tedy stanete studiem na vysoké škole, psychoterapeutem absolvováním výcviku.

Podle čeho psychoterapeuta vybírat?

První věcí, na kterou byste se měli podívat, je samozřejmě vzdělání. Ověřte si, zda má akreditovaný psychoterapeutický výcvik u organizací jako ČAP, ČPtS, EAP, JEP. Pokud se vámi zvolený odborník věnuje směrům, které nejsou uvedeny na stránkách zmíněných organizací, znamená to, že pro danou psychoterapii v současnosti neexistuje dostatek výzkumů a důkazů o její účinnosti.

Vzdělání a zkušenosti představují velmi důležitý faktor při výběru správného psychoterapeuta, ale ještě důležitější je jeho samotná osobnost. Pokud se na jeho terapiích nebudete cítit dobře, k ničemu to nepovede.

Také proto neplatí, že starší, tedy zkušenější psychoterapeut, je zákonitě lepší než ten mladší. Mladí mají totiž často chuť se dále vzdělávat, přizpůsobovat své zvyky jednotlivým klientům. Naopak někteří starší psychoterapeuti už pouze jedou v zajetých kolejích a vás se mohou snažit vměstnat do svých škatulek.

Prvotní průzkum psychoterapeutů můžete provést skrz reference, ať už na internetu nebo od vašich známých či kolegů. Nic se však nevyrovná osobnímu setkání, na kterém si sami ověříte, jestli je vám dotyčný sympatický. Ač první sezení není směrodatné, hodně napoví. Zhodnoťte schopnost terapeuta vytvořit bezpečný prostor, aktivně naslouchat a poskytovat cenné názory.

Hledejte toho pravého

Najít správného psychoterapeuta je klíčem k fungující terapii, která vás posune v osobním rozvoji dál. Nespěchejte, důvěřujte své intuici a neváhejte vyzkoušet různé terapeuty, dokud nenajdete toho, se kterým si budete opravdu rozumět.

Zdroj: Nevypusť duši, Terap.io, Terapie, Healthline
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články