Na přestupný rok mohou vyrazit na velikonoční koledu i dívky. Mnoho lidí ale tradici nepodporuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Koledovani
Zdroj: Shutterstock

Letošní rok je rokem přestupným. A to znamená nejen to, že lidé narození 29. února oslavili tentokrát narozeniny skutečně v den svého narození, ale také to, že na Velikonoce mohou dívky vyšlehat chlapce. Znáte tradici dívčí koledy?

Český rozhlas České Budějovice připomíná, že během přestupního roku se tradice obrací. Dívky mají tentokrát možnost připravit se s pomlázkou na chlapce. Mnoho lidí s tím ale má očividně problém.

Chodit s pomlázkou by měli muži a chlapci

Server ADBZ v loňském roce zveřejnil výzkumy průzkumu, podle kterého si 80 % lidí myslí, že na Velikonoce by měli chodit koledovat výhradně chlapci. Co se týče tradice přestupného roku, ani s tou mnoho osob nesouhlasí.

„Určitě se budu i nadále držet zavedené tradice a tak jako každý rok použiji pomlázku já na svou ženu. Věřím totiž té krásné pověře, že když chci, aby mně má žena neuschla, můžu ji na Velikonoční pondělí dodat svěžest, vitalitu a krásu,“ uvedl v roce 2012 například bývalý hejtman Královehradeckého kraje Pavel Bradík.

Na většině území České republiky tak ani v přestupný rok ženy s pomlázkou nechodí. Malé holčičky samozřejmě dostanou doma možnost vysloužit si koledu od maminek a tatínků, od domu k domu ale obvykle chodí jen chlapci a muži.

Tradice ženské koledy

V některých částech naší republiky se nicméně tradice ženského koledování dodržuje. A to nehledě na to, zda je, nebo není přestupný rok, píše Frekvence1.

Například v okolí Orlických hor je zcela běžné, že s pomlázkou od domu k domu chodí také mladé dívky. Každá oblast má ale jiná pravidla. Někde se chodí s pomlázkou o dva týdny dříve, jinde zase až týden po Velikonocích.

V některých případech tak chlapci nejsou na návštěvu dívek s pomlázkami vlastně ani připraveni. Tradice se dodržuje jen na pár místech u nás. Pravdou ale je, že kromě malých vesnic celkově tradice koledování upadá i mezi chlapci.

Zdroj: Hradecký deník, ADBZ, Český rozhlas České Budějovice, iRozhlas, Deník, Frekvence1, Stisk

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články