Na 17. všesokolský slet se chystají i devadesátileté sokolky. Po letech se dočkaly nového oděvu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Spartakiada
Zdroj: Shutterstock

Blíží se všesokolský slet, na který se letos můžete těšit už 30. června. Událost doprovázená celou řadou akcí bude trvat až do pátého července. Proč se vlastně pořádá a jaká je její historie?

Sokol vznikl v únoru roku 1862. Od samého počátku patřil k hybatelům českého společenského života. První slet se konal 18. června 1882 na pražském Střeleckém ostrově, kde se tehdy sešlo 720 cvičících. Během let se z akce stala tradice, na kterou se i letos těší stovky lidí.

Červnový slet

Červen je tradičně už po mnoho let měsícem, kdy dochází k této největší akci spojené se Sokolem. O akci je i po tolika letech obrovský zájem. Podle Pražské Drbny se například v roce 2018 v pražském Edenu sešlo více než 15 000 cvičících.

Ačkoli byl Sokol celkem třikrát zrušen, jeho tradice byla vždy obnovena a dnes se je všesokolský slet akcí, na kterou se těší například i řada devadesátiletých sokolek.

„Denně cvičím u zábradlí nožkama různý cviky, pak pochoduju každý den čtyři patra nahoru a dolů bez vozejčku,“ svěřila se například paní Květa, která se díky členství v Sokolu udržuje v kondici i ve vysokém věku.

17. ročník

Letošní ročník bude v pořadí sedmnáctým. Objeví se na něm lidé nejen z České republiky, ale také ze zahraničí, uvádí Deník.  Na oficiálních stránkách sletu je pak uvedeno, že se zúčastní například Britové, Němci či Rakušané.

Sokolové si letos připravili celkem 12 sestav pro všechny věkové kategorie. Cvičit budou malé děti s rodiči, ale i lidé vyššího věku. Po dlouhých 30 letech se navíc sokolové dočkali nového společenského oděvu, mnoho z nich se tak těší, až ho na akci předvedou.

Vemi podobnou akci jako všesokolské slety v minuloti představovala také spartakiáda. I v tomto případě se jednalo o tělovýchovnou akci, která měla spojovat lid. První spartakiáda se konala v roce 1955. Tradice spartakiád navazovala právě na všesokolské slety, byla nicméně roku 1985 ukončena, a to kvůli politickým změnám, píše Národní muzeum.

Zdroj: Slet 2024, Český rozhlas Region, Deník, Pražská Drbna, Český rozhlas Plus, Český rozhlas Témata, Národní muzeum

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články