Molusky: Strašák školek i plaveckých bazénů. Jak se chránit před nákazou, případně zmírnit příznaky?

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
nemoc molusky
Zdroj: Shutterstock

Molluscum contagiosum (molusky), kožní infekce způsobená virem, se projevuje jako malé puchýřky. I když je obvykle neškodná, obzvláště u dětí může způsobit nepříjemné komplikace.

Molluscum contagiosum je kožní infekce způsobená virem, jejímž hlavním příznakem jsou malé výrůstky/puchýřky na kůži. Výrůstky jsou obvykle bílé, ale mohou mít také odstín vaší kůže nebo narůžovělou až fialovou barvu. Infekce se může vyskytnout kdekoli na těle, nejčastěji se však nachází na obličeji, krku, pažích, nohou a v oblasti genitálií.

Jak se molusky přenáší?

Virus způsobující molusky se šíří z člověka na člověka prostřednictvím fyzického kontaktu nebo z kontaminovaných povrchů či předmětů. Děti se často nakazí při hraní s ostatními dětmi, zatímco u dospělých dochází k přenosu většinou během sexuálního styku nebo při kontaktních sportech. Infekce se může v těle šířit také škrábáním postižených míst.

Jak se molusky projevují?

Příznaky zahrnují malé pupínky, svědění a případný zánět. Škrábání může vést k tvorbě shluků a u jedinců s oslabeným imunitním systémem se mohou puchýřky zvětšovat. Infekce obvykle není bolestivá, ale v některých případech se může bolest objevit společně se svěděním nebo otékáním.

Co dělat při nákaze?

Na suchou a svědivou kůži můžete přiložit vlhký ručník, dopřát sobě, respektive vašemu dítěti chladivou koupel nebo pravidelně aplikovat neparfemovaný hydratační krém. Postižené místo udržujte zakryté, včetně používání vodotěsných obvazů, pokud jdete plavat. Výrůstky nemačkejte ani neškrábejte, protože by to mohlo způsobit infekci nebo jizvy. Pokud si nejste jistí původem puchýřků, svědí vás či jsou oteklé, navštivte lékaře.

Jak se molusky léčí?

Dle Cleveland Clinic není léčba většinou nutná, protože infekce obvykle během šesti až dvanácti měsíců sama odezní. U dětí, osob s oslabeným imunitním systémem nebo osob, u nichž nemoc způsobuje bolest či svědění, může léčba zahrnovat odstranění puchýřků (zmrazením, vyškrábnutím nebo laserem), léky nebo lokální masti a krémy.

Jak se před nákazou chránit?

Prevence šíření nákazy spočívá ve vyhýbání se přímému kontaktu s infikovanými osobami a kontaminovanými povrchy. Riziko přenosu můžete snížit dostatečnou hygienou: myjte si ruce, nesdílejte osobní předměty a vyhýbejte se sexu s partnery, kteří mají infekci. Kondomy neposkytují úplnou ochranu, protože virus se může nacházet v oblastech, které kondom nepokrývá.

Zdroj: NHS, Cleveland Clinic, Healthline
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články