Mirror-touch synesthesia: Lidé s touto vzácnou poruchou cítí mimo jiné i fyzickou bolest ostatních

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sdileni pocitu
Zdroj: Shutterstock

V angličtině se pojem nazývá mirror-touch synesthesia. Do češtiny by se dal přeložit jako synestézie zrcadlového doteku. Jedná se o zvláštní psychickou kondici člověka, který sdílí fyzické poznatky ostatních osob. Ačkoli se to zdá téměř nemožné, studie potvrzují, že se jev skutečně u mnoha „pacientů“ děje.

Jedná se o zdravotní kondici zkoumanou lékaři, nejde ale o nemoc ani o psychickou poruchu jako takovou. Pojem synestézie obvykle značí způsob vnímání, kdy určitý vjem vyvolává vjem jiný, který není reálně přítomen. V tomto případě jde o doteky, pohlazení, či dokonce bolest, kterou ve skutečnosti necítí daný člověk, ale někdo jiný.

Potěšení i bolest

Nejjednodušším vysvětlením celého fyzického stavu je následující příklad: Člověk s mirror-touch synestézií je jaksi „napojen“ na jinou osobu, kterou vidí ve svém okolí. Pokud tuto osobu někdo obejme, ačkoli se to ve skutečnosti neděje, cítí to daný jedinec také.

Stejně tak je schopen vnímat, když druhého člověka někdo pohladí po tváři nebo třeba polechtá. Zároveň ale sdílí i jeho bolesti. Pokud tak někoho v jejich okolí začne bolet například břicho, lidé s mirror-touch synestézií cítí stejné bolesti.

Jak je to možné?

Mnoho studií předpokládá, že je fyzické propojení s člověkem známkou vysoké schopnosti empatie. Pokud je člověk schopen cítit psychické stavy jiných jedinců, může jeho mozek reagovat tak, že vnímá i stavy fyzické, uvádí Healthline.

Synestézii se nicméně říká zrcadlová proto, že nejčastěji jsou bolesti vnímány na opačné straně těla než u daného člověka. To tedy znamená, že pokud je někdo pohlazen po pravé tváři, člověk se synestézií cítí dotek na tváři levé. Proč se to děje, nejsou vědci schopni vysvětlit.

Výzkumy nedávají smysl

Lékaři ani vědci doposud nebyli schopni zjistit, jak je něco takového jako vnímání fyzického stavu jiného člověka možné. Nicméně proběhlo několik výzkumů, které potvrzují, že se to děje.

Během některých například lékaři vyvíjeli tlak na určité části lidského těla jednoho jedince a druhý člověk za látkovou stěnou byl přesně schopen říci, kde doteky cítí. Při dalším testu dokonce lidé správně určili, zda je někdo lechtá, hladí nebo štípe. To vše, aniž by člověka na druhé straně stěny viděli.

Jev je pro mnoho odborníků něčím neysvětlitelným a nadále je zkoumán. Lékaři sice člověka s tímto zvláštním „darem“ označují jako někoho, kdo trpí mirror-touch synestézií, jako oficiální diagnóza nicméně pojem veden zatím není, a neexistují tak na něj léky ani terapie.

Zdroj: Healthline, Medical News Today, PubMed, BBC, Better Health

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články