Menstruující ženy byly za dávných dob považovány za špinavé a nepřirozené. Vzniku vložek předcházel papyrus i mech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Menstruace
Zdroj: Shutterstock

O menstruaci se ani v dnešní době nikdo nebaví s nadšením. Jde ale o něco, co se týká všech žen, a je proto třeba znát veškeré dostupné možnosti. Dnes je jich celá řada. V minulosti bylo ale téma velmi kontroverzní a řešení ženských problémů mnohdy také.

V dávných dobách společnost menstruujícími ženami pohrdala. Muži je považovali za něco špinavého, a dokonce i jiné ženy se těm, které právě měly své dny, vyhýbaly, píše Deník. A co se týče řešení samotného problému, možnosti byly také velmi omezené.

Co bylo dostupné

Ženy věděly, že jde o něco přirozeného, co se děje pravidelně a není nijak nebezpečné. Menstruační krev se snažily zadržet, jak se jenom dalo. Do pochvy si strkaly to, co bylo v jejich místě pobytu nejvíce dostupné.

V dávných dobách šlo především o papyrus. Později potom o zvířecí kůži, peří, listí, kusy mechu nebo vlnu. Z těchto materiálů se vytvářely smotky, které se zaváděly do pochvy, nebo se pomocí kožených pásů přidělávaly mezi nohy, popisuje Reflex.

Ve středověku si urozené dámy mohly dovolit delší košile, jejichž cípy zavazovaly mezi nohama. Chudé ženy používaly kožené kalhotky, pomocí kterých udržovaly v místě několik vrstev nastříhané látky.

Vložky a tampony

Zlom nastal až v 19. století, kdy se začaly vyrábět jednoduché savé vložky. Ty používaly především sestry v nemocnicích, píše Refresher. Ještě ve 40. letech minulého století se u nás používaly vložky pletené.

Ženy v koncentračních táborech během holokaustu podle webu Reflex začaly menstruaci vnímat jako symbol svobody. Bylo jim totiž dovoleno sdílet zkušenosti ohledně problému, dokonce byly zřizovány speciální skupiny lidí, které ženám v jejich dny pomáhaly.

Mnoho mužů přesto považovalo tehdy studium fungování ženského těla za něco nechutného a nevhodného. V 80. letech v socialistickém Československu byly k dostání vložky z několika vrstev vaty. Ačkoli tampony byly vynalezeny v roce 1929, k nám se dostaly až daleko později, a to zhruba v 70. letech. Dostupné ale dlouho nebyly všem.

Zdroj: Deník, Reflex, iDNES, Refresher

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články