Menstruační kalíšek má mnoho výhod. Nebojte se změny a objevte je i vy

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
menstruacni kalisek
menstruacni kalisek

Každá žena nejlépe ví, jaké to je, každý měsíc řešit tento nepříliš příjemný týden. Opakující se měsíční cyklus od puberty po menopauzu nebývá vždy procházka růžovou zahradou. Naštěstí žijeme v moderní době a máme to mnohem snadnější, než to měly naše babičky.

Mezi šťastné ženy patří ty, kterým menstruace nezasahuje do běžného dne. Na druhou stranu existují ženy, které mají velké bolesti a nedokáží normálně fungovat.

V minulosti většina z nás tyto problémy řešila antikoncepcí, ale dnešní ženy ji už moc nedůvěřují, a prodej tak klesl pod 50 %. Přece jen se nacházíme v době „jedové“ a prášek není řešením pro vše.

Existuje mnoho pomůcek, které nám velmi usnadní život. Mezi nejvíce používané patří tampóny, vložky, houbičky a kalíšky.

Postupem času se zdokonalila jejich funkčnost, komfort i vzhled. Tampóny jsou nejznámější hygienická pomůcka, která ale dokáže způsobit toxický šok a je velmi nevhodné je používat při zánětech.

Co je menstruační kalíšek a jaký si vybrat

První zmínky a myšlenky o menstruačním kalíšku jsou dokonce již z roku 1860 z USA.

Nicméně i rok vám napoví, že asi nešlo o žádný plně funkční vynález. Naštěstí se na kalíšek nezanevřelo a ve 21. století začala výroba ve velkém.

Menstruační kalíšek je malý pomocník vyrobený z lékařského silikonu. Na trhu naleznete hned několik druhů od různých značek, které se liší svým tvarem, barvou, ale i cenou.

Kalíšek se zavede dovnitř pochvy, kde sbírá menstruační krev. Po několika hodinách je nutné kalíšek vyndat a vylít. Stačí jej pouze opláchnout a vrátit zpět. Po ukončení cyklu jej vyvaříme v horké vodě, osušíme a je připraven k dalšímu použití.

Výběr toho správného kalíšku není zrovna snadný, jelikož je na trhu opravdu mnoho produktů a musíte zvážit několik důležitých bodů – sílu menstruace, zda jste panna či po porodu, jestli máte nějaké alergie a jak moc aktivní život žijete.

Benefity a šetrnost k přírodě

Menstruační kalíšek má mnoho benefitů. Máte na výběr různé velikosti, barvy i tvary, šetří vaši peněženku a při správném používání vydrží několik let.

Závěrem je důležité zmínit fakt, za který vám příroda jednou poděkuje. Díky kalíškům šetříte životní prostředí a neprodukujete odpad z vložek či tampónů.

Tušíte, kolik za život spotřebujete hygienických potřeb? Čísla mluví jasně, přibližně deset až osmnáct tisíc tampónů nebo vložek, což je až neuvěřitelných sto čtyřicet kilogramů odpadu na osobu.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články