Melta: Čekankový nápoj, kterým nahradíte ranní kávu, pomáhá proti cukrovce

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Melta
Zdroj: Shutterstock

Máte rádi kávu a nedovedete si bez ní představit začátek dne? Pokud se bojíte toho, že pro vaše zdraví nemusí být tento nápoj právě nejvhodnější, existují alternativy, které si můžete dopřát. Třeba taková melta má dokonce pozitivní zdravotní účinky a jistě si ji vychutnáte.

Melta je tradiční náhražka kávy vyráběná z čekanky. Dá se pořídit velmi levně, což je jedním z důvodů, proč ji mnoho lidí má rádo. Kromě toho ale skvěle chutná, zahání chuť na kávu a přináší tělu mnoho zdravotních benefitů.

Chrání játra, ledviny i srdce

Látky, které čekanka obsahuje, mají příznivý vliv na trávení, činnost jater, sleziny, žlučníku, slinivky břišní a krevního řečiště včetně srdce, píše iDNES. Navíc nápoj neobsahuje kofein, mohou ho tak pít i těhotné ženy v libovolném množství.

Velkou předností nicméně je také to, že melta obsahuje inulin, který je přítomen v kořeni čekanky. Inulin podle odborníků pomáhá jako prevence proti cukrovce a je také vhodný už pro samotné diabetiky.

Inulin v lidském těle pomáhá při léčbě žlučových a ledvinových kamenů, zánětů močových cest, nechutenství či zácpě. Navíc je sladký, takže už nemusíte meltu doslazovat ničím jiným, a i proto je nápoj vhodný právě pro diabetiky.

Kdy se meltě vyhnout?

Melta sice zahání chuť na kávu, ale rozhodně ji nemůže zcela nahradit. Někteří lidé si ji tak dají místo svého oblíbeného nápoje třeba jen párkrát do týdne, protože jednoduše přísun kofeinu potřebují.

Nápoj není bezlepkový, takže pokud máte alergii na tento typ potravin, bohužel si ji dopřát nemůžete, upozorňuje dále Healthshots. Melta je rozhodně způsob, jak kávu ze svého jídelníčku alespoň částečně vyřadit. Není ale určená úplně každému.

Zdroj: Healthshots, Healthline, PubMed, Cambridge, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články