Margaret Knight: Žena, která měla na kontě 98 vynálezů. Vděčíme jí za papírové tašky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Papirova taska
Zdroj: Shutterstock

Margaret Eloise Knight se narodila v roce 1838. Už v jejích 12 letech se jí podařilo přijít s přelomovým vynálezem. Ve svém životě jich pak vymyslela ještě několik desítek. A ačkoli jen 22 z nich se jí podařilo patentovat, i ty zbylé byly pro svět velmi prospěšné.

Pocházela z chudé rodiny a nemohla si dovolit žádná drahá studia. Proto už ve dvanácti letech pracovala v bavlnárně. Právě tam se stala nehoda, při které její kolegyni zranilo uvolněné vřeteno. Margaret na základě toho přišla s pojistkou, která podobným událostem měla předcházet, píše Invent.

89 vynálezů

V manufaktuře pracovala pravděpodobně až do dospělosti. Ačkoli neměla možnost vzdělávat se, byla velmi chytrá a bystrá, učila se jen sledováním svého okolí a dokázala se přizpůsobovat situacím, popisuje Britannica.

Proto se jí během života podařilo přijít celkem s 98 různými vynálezy. Patřily mezi ně například stroje využívané v obuvnickém průmyslu nebo různé modernizace automobilových motorů.

Papírové tašky

I když toho ve svém životě dokázala hodně, nejvíce ji proslavil pravděpodobně vynález papírových tašek s plochým dnem, které využíváme dodnes. Obchodníci totiž dříve své zboží balili do obálek, které se špatně držely a mnohdy se pod tíhou obsahu také roztrhly.

V roce 1867 se však objevily papírové tašky, které se velmi rychle staly úspěšnými a začalo se s jejich velkovýrobou. Používal je brzy téměř každý podnik. Až do příchodu plastových tašek se jednalo o nenahraditelný produkt.

Poté musely dlouhé roky papírové tašky o svou pozici bojovat, dnes však s ohledem na ekologii mnoho lidí opět upřednostňuje právě tento vynález Margaret Knight.

Slavná vynálezkyně zemřela v roce 1914. Ačkoli se nejčastěji uvádí, že je autorkou 98 různých vynálezů, podle některých to mohlo být i více. Přesný počet se ale nejspíš nikdo nikdy nedozví. Bezpochyby se ale jednalo o jednu z nejuznávanějších žen konce 19. století.

Zdroj: Britannica, Invent, Smithsonian Magazine

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články