Limpa: Švédský chléb chutná po sladu a pomerančích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Limpa
Zdroj: Shutterstock

Jako jedno z nejznámějších švédských jídel jsou u nás vnímány masové kuličky s brusinkami. Švédové by ale nechápali, proč právě tento pokrm jsme si tolik oblíbili. Oni vnímají jako svá národní jídla zcela jiné pokrmy. Za jeden z těch velmi typických považují svůj speciální švédský chléb známý také pod pojmem limpa.

Limpa je hořkosladce chutnající pečivo s vůní pomerančů, koření a sladu. Jde o nejtypičtější pečivo, které jedí Švédové prakticky ke všemu, podobně jako náš obyčejný chléb. Mažou si ho se sýrem, šunkou, ale i marmeládou, přikusují ho k masu a servírují k hustým polévkám.

Přitom se ale od toho našeho velmi liší. Je voňavý a na naše chuťové pohárky možná až moc aromatický. Jim ale zase náš klasický chléb nejspíš připadá suchý a nudný. Chcete ochutnat, jaké pečivo jedí ve Švédsku? Připravte si limpu jednoduše doma.

Základem je kvalitní kvásek

Pří přípravě limpy je velmi důležité začít kvalitním kváskem. Ten připravíte smícháním 15 gramů kvasnic, 150 gramů celozrnné mouky a 150 mililitrů vody. Vše přikryjte v míse utěrkou a nechte vzejít kvásek, ideálně do druhého dne.

Na samotné těsto pak budete potřebovat zhruba 300 gramů tohoto kvasu, 270 mililitrů vody, 100 gramů celozrnné žitné mouky, 350 gramů tmavé pšeničné mouky, 20 gramů mletého sladu, 4 gramy fenyklu, gram anýzu, gram kmínu a kůru a šťávu z poloviny pomeranče.

Kynutí a zase kynutí

Nejprve z mouky a vzniklého kvásku vypracujte těsto. Ručně to bude trvat asi 10 minut, musí být řádně prohnětené. Na jeho přípravu si můžete vzít na pomoc hnětacího robota. Těsto následně nechte 2 až 3 hodiny kynout.

Potom do něho přimíchejte veškeré koření a opět nechte pod utěrkou několik hodin odpočinout. Poté z těsta vytvořte větší bochník, který dejte na plech vyložený pečicím papírem, kde by měl kynout ještě 10 minut.

Troubu předehřejte na 250 °C na horkovzduch. V troubě nechte nahřívat litinovou pánev nebo jinou zapékací mísu. Do té následně dejte trochu vody a vložte do ní pekáč s chlebem. Pak ho pečte asi 15 minut na plný výkon.

Následně snižte teplotu v troubě na 220 °C a pečte chléb ještě 20 minut. Poté chléb nechte vychladnout a můžete ho ihned konzumovat. Díky kvasu by vám měl vydržet jako čerstvý i několik dní.

Zdroj: Delighted Cooking, True North Kitchen, iFood

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články