Lidských smyslů je více než pět. Na přesném počtu se vědci ale neshodují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Sokovana zena
Zdroj: Shutterstock

Zrak, sluch, čich, chuť, hmat. To je pět základních smyslů, které máme. A většina lidí si myslí, že jsou to všechny, které existují. Ve skutečnosti má ale člověk smyslů daleko více. A nemluvíme teď zrovna o šestém smyslu, který se často zmiňuje, ale o skutečných smyslech, které potřebujeme k životu.

Základních pět smyslů nám pomáhá vnímat svět. Můžeme se díky nim pohybovat, vidět, co se kolem nás děje, slyšet přátele, ochutnávat nejrůznější jídla. K plnohodnotnému životu ale potřebujeme ještě následující smysly.

Kolik jich vlastně je?

Na tom, kolik smyslů ve skutečnosti člověk má, se vědci neshodují. Někteří tvrdí, že je jich až dvacet. Jiní trvají na nižším počtu, čísla se pohybují mezi 12 až 15. S čím ale souhlasí všichni odborníci je to, že smyslů máme minimálně devět.

Vnímání světla

První ze čtyř „nových“ smyslů, je vnímání světla. Každý člověk je schopen rozeznat, kdy je den, a kdy naopak noc. Vnímáme svět kolem sebe odlišně za různých situací podle toho, kolik světla máme k dispozici. Naše oči jsou navíc schopny se postupně přizpůsobit jak tmě, tak také naopak silnému světlu, vysvětluje Science Focus.

Pohyb

Hmat nám sice pomáhá vnímat věci kolem nás dotykem, je to ale smysl pohybu, díky kterému poznáváme svět kolem sebe nejvýrazněji. A nejde jen o to, že se pohybujeme my sami, ale také o to, že vnímáme pohyb osob, zvířat a věcí kolem nás.

Chemie

Každý člověk má v sobě zakořeněný smysl vnímat chemické látky okolo nás. Některé vnímáme výrazněji, jiné méně. Chemicky citlivé proteinové receptory jsou aktivovány prostřednictvím fyzikální interakce se specifickými typy molekul, vysvětluje Sensory Trust.

Vnímání teploty

Vnímání teploty je velmi důležitým smyslem. V případě, že bychom to nedokázali, nebyly bychom schopni včas reagovat na některé život ohrožující situace. Existují případy, při kterých lidé kvůli absenci tohoto smyslu umrzli, nebo naopak neřešili i komplikované popáleniny a utrpěli obrovské zranění.

Zdroj: Sensory Trust, USC Dornsife, Learn Genetics, Science Focus

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články