Lančmít: Dříve socalistický hit, dnes nedoceněný pokrm. Domácí vydrží zavařený několik měsíců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lancmit
Zdroj: Shutterstock

Lančmít je podle mého názoru v posledních letech hodně nedoceněným pokrmem. Oblíbený byl v dobách socialismu, pak ale došlo ke zrušení potravinářských norem a výrobci do něj začali přidávat všechno možné. A tehdy začala jeho oblíbenost upadat. Přitom si ale doma můžete úplně snadno udělat lančmít přesně takový, jaký býval kdysi.

U nás doma ho dlouhé roky dělávala babička. Často si stěžovala, že už kupovaný lančmít není to, co býval kdysi. Pokud prý ze starých dob na něco mile vzpomíná, je to především tento pokrm. Protože už se ale v původní podobě nedal skoro sehnat, naučila se ho dělat sama doma.

A i když jde o socialistické jídlo, u nás ho miluje celá rodina. Proto se poměrně často objevuje na našem jídelníčku.

Podle babičky jde o recept na klasický lančmít z roku 1984. Po ní jsem ho převzala já. Je tak snadný, že si toto kdysi tolik oblíbené jídlo může dnes vyrobit doma každý.

Náhrada oběda i pochoutka na chleba

Lančmít je vlastně zavařené kořeněné maso, které se dá využít, když třeba právě doma nemáte nic jiného a vymýšlíte narychlo oběd. Dá se jíst s bramborami, ale hodí se i do omáček. My ho doma jíme třeba i na plátky nakrájený s pečivem.

Dříve byly doby, kdy nesměl v domácnostech chybět. Dnes si ho ale v obchodě koupí málokdo. Lidem se nechce utrácet za něco, co dříve milovali, ale postupem času se to změnilo v úplně jiný pokrm. Řešení je proto snadné. Připravte si starý dobrý lančmít doma.

Na jeho přípravu budete potřebovat kilo libovějšího bůčku s kostí, kilo vepřového plecka, sůl, černý pepř, mletou papriku, sušený česnek a vepřový vývar. Začněte tím, že si vykostíte bůček a z kosti uděláte potřebný vývar.

Bůček a plecko nakrájejte na jemné kostičky a ty potom v mlýnku na maso rozemelte najemno. Do směsi přidejte koření i vývar a vše pořádně promíchejte. Následně nechte vše v lednici odležet, ideálně přes noc. Babička vždy říkávala alespoň 12 hodin.

Směsí potom další den naplňte zavařovací sklenice. Nechte zhruba 2 centimetry od okraje místo. Takto připravené je následně můžete zavařit. Lančmít vám vydrží i několik měsíců a pochutnáte si na něm jako kdysi. Minimálně moje babička tvrdí, že se od toho původního její lančmít nijak neliší.

Maso se dá následně krájet na pečivo, ale také pokrájené na kostičky opéct s vajíčkem a cibulí. Můžete ho také obalit v trojobalu a jako řízek podávat k bramborům. Využití má lančmít celou řadu, a na své si tak přijde jednoduše každý.

Zdroj: Autorský článek

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články