KVÍZ: Jak dobře znáte sváteční tradice? Předveďte se v předvánočním kvízu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanoce
Zdroj: Shutterstock

Vánočních tradic je celá řada. Někteří lidé doma lijí olovo, jiní rozkrajují jablko či hází střevícem. Každá rodina slaví Vánoce trochu jinak. Víte, odkud pocházejí zvyky, které doma dodržujete? Ověřte si své znalosti v našem kvízu.

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Ačkoli před nimi možná prožíváme stres a bojíme se, že nic nestihneme, 24. prosince se všem podaří alespoň na chvíli vypnout. Užíváme si pohodu s rodinou u štědrovečerního stolu, sedíme u stromečku, rozbalujeme dárky a jíme cukroví.

Také splníme pár vánočních povinností, které děláme každý rok a které ze svátků dělají ty pravé Vánoce. Chceme vědět, zda nám hvězdička v jablku předpoví štěstí nebo jestli nám padne bota špičkou ke dveřím. Každá z tradic má ale svou historii. Jak dobře ji znáte?

1. Krájení jablka

Začněme první tradicí, kterou dodržuje snad nejvíce rodin. Dospělí rozkrojí jablko napůl a potom pomohou i svým dětem.

Křížek uvnitř jablka značí smůlu, hvězdička štěstí. Pravděpodobně i vy se letos budete ovoce ptát, jaký vás v následujících dnech čeká osud. Víte ale, co znamená, když je jablko červivé?

A) Smrt příbuzného

B) Problémy v práci

C) Nemoc

2. Lití olova

Vánoční lití olova patří v českých zemích k nejstarším vánočním zvykům. Už před dávnými lety vždy rodiny s napětím čekaly, jaký symbol se z hmoty nalité do ledové vody stane a jakou budoucnost jim oznámí.

Maják měl označovat slibné vyhlídky do budoucna, slunce štěstí v rodině. Který symbol ale předpovídal smůlu?

A) Kříž

B) Plamen

C) Džbán

3. Házení střevícem

Střevícem se v dnešní době už příliš nehází, dříve šlo ale o tradici velmi oblíbenou.

Vyplývala z toho, že každá dívka se chtěla co nejdříve vdát. Mladé krásky se proto postavily zády ke dveřím, hodily střevícem, a pokud jim padl špičkou ke dveřím, znamenalo to, že už na ně venku někdo čeká.

Za jak dlouho od Vánoc se v takovém případě dívka vdá?

A) Do roka a do měsíce

B) Do půl roku

C) Do příštích Vánoc

4. Zdobení stromečku

Dnes se stromeček obvykle zdobí už i několik dní předem. Ještě před pár lety se ale ve většině rodin dodržovala tradice zdobení stromku přímo na Štědrý den.

Během dopoledne společně celá rodina věšela ozdoby a bavila se nad tím, jak krásně se jí dílo vyvedlo. Tradice pochází z Německa, kde lidé v 16. století nosili domů větvičky jehličnanů, aby uctili jednoho boha. Kterého?

A) Ódina

B) Frigga

C) Thora

5. Šupina pod talířem

Významnou tradicí, která se v mnoha rodinách dodržuje i dnes, je pokládání kapří šupiny pod talíř.

Všichni pravděpodobně vědí, že má přinést do rodiny bohatství a zajistit, aby byl příští rok minimálně stejně úspěšný jako ten letošní. Dříve však neznamenaly šupinky jen peníze, ale i něco dalšího. Co přesně to bylo?

A) Nový přírůstek do rodiny

B) Hojnou úrodu

C) Uznání od výše postaveného člověka

6. Polibek pod jmelím

Na závěr je tu krásná tradice polibku pod jmelím. Dvojici, která si dá pusu pod jmelím pověšeným ze stropu, má po celý následující rok přát štěstí v lásce.

Podle tradice se vám v takovém případě vyhnou hádky a vy budete žít až do následujících Vánoc šťastně. Co ale znamená, když někomu jmelí darujete?

A) Že mu přejete štěstí

B) Že ho nemilujete

C) Že k němu chováte hlubší city

_________________________________________

Správné odpovědi: 1C, 2B, 3C, 4A, 5B, 6A

Zdroj: Babinet, Krásné Vánoce, Kudy z nudy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články