Krevní skupina ovlivňuje vaši náchylnost k nemocem. U nás je nejvzácnější AB, lidé s ní trpí poruchami paměti a žilními sraženinami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Krevni skupina
Zdroj: Shutterstock

Krevní skupina v životě člověka ovlivňuje celou řadu věcí. Většina lidí ví, že pokud je třeba někomu poskytnout transfuzi, musí se typ krve zohlednit jak u dárce, tak u příjemce. Ve skutečnosti ale to, zda jste A, B, AB nebo 0 ovlivňuje i to, ke kterým nemocem jste náchylnější.

Typy krve se od sebe liší přítomností antigenů a také takzvaným Rhesus faktorem. Ten je buď pozitivní, nebo negativní, vysvětluje iDNES. Obě tato kritéria jsou dědičná po rodičích.

Nejvzácnější skupinou v ČR je AB

V České republice je nejrozšířenější krevní skupinou A. Po ní je to krevní skupina 0 a poté skupina B. „Nejvzácnější je AB, tu má jen 8 až 9 % populace,“ říká Veronika Prokopová, atestovaná hematoložka ze společnosti Synlab.

To, jakou krevní skupinu máte, je dobré vědět. Ovlivňuje totiž vaši náchylnost k některým nemocem. Samozřejmě to neznamená, že si jimi projdete, nebo naopak že jste před nimi v případě jiné krevní skupiny chráněni. Máte ale vyšší pravděpodobnost jejich vzniku, vysvětluje WebMD.

Jaké nebezpečí vám hrozí?

Pokud máte krevní skupinu A, máte zvýšené riziko trombóz. Máte také vyšší hladinu kortizolu, což je důvodem, že se můžete častěji potýkat s psychickými problémy.

Lidé se skupinou 0 mají zvýšené riziko krvácení. I při menších zraněních mohou ztratit více krve, než by při stejné situaci ztratili jiní jedinci. Studie z roku 2004 také zjistila, že ženy se skupinou 0 mají obecně nižší počet plodných vajíček.

Pokud máte krevní skupinu B, jste náchylnější k astmatům, alergiím, ale také k infarktu. Hrozí vám také roztroušená skleróza, varuje Vlasta.

Posledním typem krevní skupiny je AB. Lidé, kterým koluje v žilách, trpí častěji problémy s pamětí, mají zvýšené riziko rakoviny slinivky a v neposlední řadě se mohou potýkat s krevními sraženinami v žilách.

Zdroj: iDNES, DIA styl, iDNES, Vlasta, 21. století, Penn Medicine, AARP, WebMD, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články