Koledy jako tradiční vánoční písně: Jejich původ sahá do středověku. V Česku tradice začala upadat v 19. století

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Koledy
Zdroj: Shutterstock

Je dost možné, že už jste letos v nějakém obchodním domě či v rádiu v autě slyšeli hrát koledy. Ačkoli Vánoce jsou až za několik týdnů, písničky s nimi spojené si mnozí notují už teď. Víte, odkud vlastně tradice pochází? A proč na Štědrý den pod stromečkem koledy zpíváme?

Koledy byly původně písně, které zpívaly děti během křesťanských svátků, chodily s nimi od domu k domu a takzvaně si koledovaly o výslužku, uvádí Classic Praha. Chodilo se o Štědrém večeru, na Štěpána, na Nový rok a na Tři krále.

Nejstarší dochované koledy pocházejí ze 4. století a jsou v latině. Tradice koled, které oznamují narození Ježíše Krista, se pak zrodila zhruba v 15. století, píše Classic fM.

Po Evropě je roznesli poutníci

Prapůvod koled podle České televize sahá až do středověku, tehdy nicméně souvisel spíše se zimním slunovratem. Zpívání koled v souvislosti s vánočními svátky vzniklo o něco později.

Písně tehdy po Evropě roznesli především poutníci, tovaryši a potulní žáci. Ti si jejich zpěvem vydělávali během svátků na živobytí. Pravděpodobně z toho se později zrodila tradice, při které děti koledami žádají o výslužku.

Koledy v České republice

Česká republika má celou řadu tradičních koled a typicky vánočních skladeb. Některé známé sice vycházejí ze zahraničních překladů, existují ale i vzácné a originální kousky. Patří k nim například Chtíc, aby spal nebo Česká mše vánoční.

Děti dříve i u nás stejně jako jinde ve světě chodily od domu k domu a pomocí zpěvu koled získávaly od dobrých lidí výslužku. Tato tradice v Čechách ale skončila v 19. století, píší Plzeňské noviny.

Dnes jsou koledy jednoduše jen písně, které si na Vánoce zpíváme u štědrovečerního stolu, nebo které si společně zanotujeme pod vánočním stromečkem. Čím dál více se navíc šíří spíše obliba moderních vánočních písniček, které pomalu tradiční koledy vytlačují.

Zdroj: Classic fM, Classic Praha, Česká televize, Why Christmas, Plzeňské noviny

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články