Svátek svatého Mikuláše se slaví každoročně 5. prosince, kdy Mikuláš v doprovodu anděla a čerta navštěvuje domácnosti s dětmi. Ty dostávají za dobré chování balíčky, ve kterých jsou obvykle sladkosti. Přidat ale můžete také nějaké ty zdravé pochutiny. Poradíme vám, jak udělat mikulášský balíček pro děti zajímavý a zdravý.
Tradice Mikuláše sahá do křesťanských dob a je spojená s postavou svatého Mikuláše, biskupa z Myry, který byl znám svou štědrostí a pomocí chudým, píše web Někde Něco. Tradice se během let mnohokrát změnila, než se dostala do dnešní ustálené podoby.
Odměna od Mikuláše
Mikuláš chodí v předvečer svého svátku. Ačkoli tedy jeho svátek je vlastně 6. prosince, on s čertem a andělem navštěvuje děti už o den dříve. Děti, které byly hodné, dostanou za odměnu balíček se sladkostmi. Těm zlobivým k nim přidá čert ještě bramboru nebo uhlí.
Ačkoli někdy rodiče své děti čertem trochu straší, pravda je, že odměnu si nakonec zaslouží všichni. Stačí přednést básničku a slíbit, že už nebudou zlobit. Letos jim ale do mikulášského balíčku kromě sladkostí přidejte také něco zdravého.
Zdravý mikulášský balíček
Samozřejmě nemůžete dětem dát za odměnu pouze ovoce nebo oříšky. To už by se potom příští rok na Mikuláše netěšily. Nějaká ta sušenka či čokoládová figurka nesmí v balíčku chybět, doporučuje Maminka.
Kromě toho ale můžete přidat celou řadu zdravých pochoutek, na kterých si děti pochutnají, zároveň je ale ocení. Základem jsou mandarinky, ovoce, které k zimě neodmyslitelně patří. Dále do balíčku nezapomeňte přidat buráky.
Ke zdravým pochoutkám, kterými můžete nahradit řadu sladkostí, patří například i kandované ovoce, cereálie, ovocné čaje a různé müsli tyčinky. Kromě toho můžete také dětem do balíčku přidat domácí sušenky či perníčky, které jsou sice sladké, minimálně ale víte, co jste do nich při pečení dali.
Zdroj: Novinky, Top Recepty, Maminka, Jíme Jinak, Někde Něco
Autor: Šárka Cvrkalová