Každá adventní svíčka má svůj význam. Myslete na to, až je letos budete zapalovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Adventni svicky
Zdroj: Shutterstock

První adventní neděle letos připadá na 3. prosince. Jako každý rok i tentokrát lidé ve svých domovech zapálí první svíčku na adventním věnci. Do Vánoc potom postupně budou hořet všechny čtyři. Nebo byste jich měli zapálit pět? Víte, jaký je příběh za vznikem této tradice?

Zvyk vznikl asi před 150 lety v hamburském sirotčinci, uvádí server Prima Living. Děti se tehdy svého vychovatele neustále ptaly, když už budou Vánoce. Johann Hinrich Wichern tak pro názornost vyrobil předchůdce dnešního adventního věnce.

Děti každý den zapalovaly jednu malou červenou svíčku, v neděli pak vždy zapálily jednu velkou bílou. Nápad se začal šířit a ve 20. století jej poprvé přijala katolická církev na jihu Německa. Malé svíčky se postupně z věnce vytratily, a nakonec zůstaly jen 4 nedělní.

Barva svíček má svůj význam

Většina z nás je zvyklá na věnec se čtyřmi svícemi, které obvykle bývají červené nebo bílé. Existuje ale samozřejmě mnoho jinak barevných verzí. Běžně se nad tím lidé tolik nezamýšlí, pro nábožensky založené jedince je ale barva svíček důležitá.

V některých církvích bývají oblíbené věnce s pěti svíčkami, přičemž první čtyři jsou červené a na Vánoce se pak zapaluje speciální bílá svíčka, píše Kudy z nudy.

Význam jednotlivých svíček

Červená barva je barvou života a lásky. Protestantská víra upřednostňuje podle webu Český rozhlas Pardubice právě tuto barvu, katolíci ale často vsadí na velmi podobnou tmavě fialovou.

„První dvě svíčky by měly být fialové, první se jmenuje Naděje neboli Svíce proroků, druhá, Betlémská svíce se zapaluje za mír a třetí je Pastýřská, která symbolizuje přátelství. Ta už může být růžová, což je barva radosti. Čtvrtá svíčka by měla být podle katolíků zase fialová. Jmenuje se Andělská nebo také Svíce za lásku,“ vysvětluje florista František Hlubocký.

Bílá svíčka se doprostřed věnce přidává jak v katolické, tak i v protestantské víře. Značí naději. Věnec s pěti zapálenými svíčkami by podle tradice neměl na Štědrý den stát na stole, ale měl by být umístěn stranou. Ovšem stále tak, aby na něj bylo od sváteční večeře dobře vidět.

Zdroj: Kudy z nudy, Český rozhlas Pardubice, Frekvence 1, Prima Living

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články