Kašel vás může trápit i 8 týdnů po doléčení nachlazení. Antibiotika v tomto případě nepomohou

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kasel
Zdroj: Shutterstock

Stalo se to nejspíš každému z nás. Nějaký čas nás trápila rýma a bolesti hlavy, následně jsme se všech příznaků zbavili. Až na jeden. Kašel nás mnohdy pronásleduje i několik týdnů poté, co se z nachlazení vyléčíme. Proč?

Taková situace je zcela běžná, píše Healthline. Podle článku z časopisu Canadian Medical Association Journal není výjimkou, že i zcela zdravý člověk trpí ještě nějaký čas po nemoci kašlem. Ve skutečnosti k tomu dochází u více než 25 % lidí.

Až 8 týdnů

Někdo se kašle zbaví hned. Někomu to trvá pár dní. Ve výjimečných situacích ale může trvat problém i 8 týdnů po doléčení rýmy, bolestí hlavy a dalších příznaků, upozorňuje studie z roku 2006.

„Postvirový kašel je obvykle způsoben zvýšeným zánětem dýchacího systému, včetně nosu, krku, hlasivek a plic,“ vysvětluje Omid Mehdizadeh, otolaryngolog z Kalifornie.

Zánět vede k dráždění, které nás nutí kašlat. A to i přesto, že podle zdravotních výsledků jsme již zdraví a cítíme se jinak dobře. Nepříjemné kašlání nás nicméně obtěžuje. Ačkoli infekční v takovém případě člověk už není, měl by raději zůstat ještě nějaký čas doma a mezi lidi nechodit.

Pomohou čaje a volně prodejné léky

Pokud se cítíte zdravě, ale trápí vás kašel, nejlépe vám pomohou čaje nebo nejrůznější volně prodejné pastilky. Ty se totiž zaměřují na uvolnění tlaku v krku, nikoli na zničení bacilů, které už stejně v těle nemáte.

Někteří lékaři předepisují antibiotika. To ale především proto, že jim pravděpodobně problémy popíšete jako ustupující teplotu s rýmou a následný kašel. Ve skutečnosti tyto léky mohou pomoci proti nachlazení, nikoli ale proti příznakům, které máte ještě několik týdnů po doléčení nemoci, vysvětluje CMAJ.

UCLA Health poté dodává, že někdy je kašel po skončení nemoci způsoben i psychickým vypětím těla. Zvláště v případě, že se uzdravíme během několika dní, člověk má tendenci nevěřit tomu, že by nemoc už odešla. Proto ho ještě několik dní trápí kašel, který ale nakonec sám odezní.

Zdroj: Healthline, CMAJ, UCLA Health, Medical News Today, NIH

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články