Jen zamčení obrazovky nestačí. Při používání mobilního telefonu si vždy zálohujte data a dávejte pozor na viry

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Chytry telefon
Zdroj: Shutterstock

Chytrý telefon v dnešní době používá snad každý. Jde o pomůcku, která nám velmi usnadňuje život, zároveň nás ale také může hodně stát. Když si totiž nedáte pozor na bezpečí svých dat, snadno se k nim dostanou podvodníci, kteří je zneužijí.

Zámek obrazovky se dá nastavit mnoha způsoby. Může jít o gesto, pin kód, otisk prstu nebo rozpoznání pomocí obličeje. Díky tomu se nám do mobilu jen tak někdo nedostane. Tedy ne přímo. Ale na dálku nám stále mnoho nebezpečí hrozí, varuje Consumer Advice.

Používejte silná hesla

Při používání mobilního telefonu platí velmi podobná pravidla jako při používání počítače. Zařízení používáte k připojování na sociální sítě. A ty byste měli mít zabezpečené dlouhým a složitým heslem, které je navíc vhodné jednou za čas změnit, radí Fox News.

Telefon je dobré chránit proti škodlivému malwaru, tedy softwaru, který používají podvodníci, aby z vašeho telefonu získali data. Zablokujte si vyskakovací okna a Java Script, čímž snížíte riziko hrozeb na minimum.

Pozor si dejte také na phishing, díky kterému se mohou cizí lidé dostat k vašim údajům a nabourat se vám tak například i do bankovnictví. Neklikejte na podezřelé odkazy, neotvírejte neznámé e-maily.

Zálohujte!

Všechna data, která máte na mobilním telefonu, se vyplatí zálohovat. Buď je pravidelně převádějte na pevný disk, kopírujte do počítače nebo na další zařízení, daleko vhodnější je ale data ukládat online. Pak se k nim totiž dostanete kdykoli a z kteréhokoli zařízení.

V neposlední řadě si pak dejte pozor na to, odkud se na sociální sítě připojujete. Pokud jde o veřejnou nezaheslovanou wifi, rozhodně přes ni nesdílejte žádná citlivá data ani se nepřihlašujte do bankovnictví či datové schránky, varuje Comparitech.

Na nejnovějších telefonech pak můžete využít možnost šifrování dat. Pokud svůj mobil ztratíte, nedostane se k vašim údajům nikdo cizí.

Zdroj: Fox News, Comparitech, Consumer Advice, Consumer Reports, Privacy Policies

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články