Jednoduchý návod na pěstování česneku v květináči. A to klidně po celý rok

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Cesnek
Zdroj: Shutterstock

O zdravotních účincích česneku není pochyb. Do svého jídelníčku by ho měl zařadit každý. Víte ale, že si ho velmi snadno můžete také vypěstovat doma? A to nejen na zahrádce. V květináči vám poroste klidně celý rok.

Česnek pomáhá při léčbě různých plicních onemocnění a je mimořádně účinný při léčbě chřipky. Podporuje zdravou funkci srdce a jeho pravidelná konzumace snižuje riziko mnoha nemocí. Mít ho doma neustálou zásobu se tak vyplatí.

Jde to i v květináči

Někteří lidé si česnek pěstují doma na zahrádce. Málokdo ale ví, že není žádný problém vypěstovat ze stroužků česneku rostlinu také v květináči. Poroste vám tam navíc po celý rok a nemusíte se spoléhat na počasí.

K vypěstování česneku doma vám stačí jenom několik stroužků česneku, květináč, trochu vody, zemina a dostatek trpělivosti. Stroužky česneku nejprve oloupejte a zabalte je na několik dní do vlhkého ubrousku.

Jakmile se na nich objeví zelené klíčky, tak je ponořte do větší nádoby s vodou a dejte jim několik dní čas. Zelená část by měla začít už po třech dnech výrazně růst a brzy česnek také pustí kořínky.

Do hlíny s ním

Jakmile budete vidět, že je česnek připravený na přesazení, dejte ho do květináče do hlíny tak, aby zelená část koukala z větší části ven. Do jednoho květináče můžete dát klidně i několik stroužků, česnek není náročný na prostor a vyroste vám jich i více vedle sebe.

Potom už jen pravidelně rostlinku zalévejte. Pokud si chcete být jisti, že se jí daří dobře, použijte doporučené hnojivo. Česnek udržujte na místě, kde má denní světlo minimálně po 6 hodin denně. Nemusí být na slunci.

Zalévejte ho pravidelně jednou za dva dny, půdu by měl mít vlhkou, nikoli ale zcela prosáklou vodou. Že je připravený ke sklizni, poznáte podle toho, že jeho zelená část doroste do velikosti zhruba 15 centimetrů a ze světle zelené se stane tmavá.

Zdroj: Plant Food at Home, Slick Garden, Not So Green

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články