Jak připravit štědrovečerní tabuli? Vsaďte na velký stůl a nepřežeňte to s nádobím

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Stedrovecerni tabule
Zdroj: Shutterstock

Jídlo, které připravíte na štědrovečerní stůl, je jedna věc. To, jak sváteční tabuli nastrojíte, je ale také velmi důležité. Kromě toho, že by měl vánoční stůl dobře vypadat a být laděn do určitých barev, existují také jistá pravidla, na která byste neměli zapomínat.

Je jen na vás, zda se rozhodnete mít sváteční stůl do červených barev, ke kterým krásně ladí zelená, nebo vsadíte spíše na světlou kombinaci bílé s šedou a stříbrnou. V každém případě se snažte barvy příliš nemíchat, aby výsledek nepůsobil přeplácaně.

Nikdy nezapomínejte na ubrus

Sváteční tabule by nikdy neměla být bez ubrusu. Na stůl je vždy důležité umístit minimálně jednu vrstvu látky. Server Pro ženy doporučuje dále použít takzvaný běhoun, tedy užší pruh látky, který se umístí napříč stolem doprostřed.

Podle barev ubrusu a běhounu pak následně budete volit také výzdobu, tedy svíčky a prostírání. Běhoun sice není nutností, skvěle vám ale pomůže například při rozmisťování skleniček a talířů. Budete je mít díky němu pravidelně.

Sudý počet talířů

U stolu by měl být vždy prostřen sudý počet talířů. Pokud je vaše rodina například pětičlenná nebo tříčlenná, měli byste tak prostřít jeden talíř navíc, takzvaně pro neznámého pocestného, který může jít kolem.

„Každou slavnostní tabuli, i tu štědrovečerní, připravujeme tak, abychom měli sudý počet. Když je nás lichý počet, měli bychom mít jedno místo prostřené, připravené, jak se říká, co kdyby náhodou někdo přišel,“ říká pro Novinky odborník na prostírání Roman Hráček.

Se skleničkami to nepřežeňte

I kdyby vás mělo být méně, vsaďte na velký stůl. Kromě nádobí se na něj musí vejít také nějaká ta výzdoba, talíře s cukrovím a několik skleniček. K večeři se tradičně podává něco na klasické pití, něco také na přípitek.

S nádobím byste to nicméně neměli přehánět. Například skleničky se dávají maximálně tři na osobu, v opačném případě už by byl stůl přeplácaný a lidé by se nevyznali v tom, který kus nádobí vlastně patří ke kterému místu.

Stejné pravidlo platí pro příbory. U každé strany byste měli mít maximálně 3 kusy. V mnoha případech ale postačí i dva. „Příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, založíme nejdále od talíře,“ doplňuje pro Novinky číšník Pavel Dvořák.

Zdroj: ADBZ, Novinky, Deník, iReceptářPro ženy

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články