Jak na omáčku bez hrudek, aby se vám smetana už nikdy nesrazila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Smetanova omacka
Zdroj: Shutterstock

Připravit dobrou omáčku chce často trpělivost a zkušenosti. Nejspíš každé hospodyňce se někdy stalo, že se jí smetana v ní srazila. Může za to pravděpodobně jedna z následujících chyb, které vám nyní představíme. Vyhněte se jim a vaše omáčka bude vždy dokonalá.

Smetana může omáčku buď dokonale vylepšit, nebo také ale naprosto zkazit. Při jejím používání v kuchyni platí několik pravidel, která je třeba dodržovat. Pak se vám totiž už nikdy nestane, že by se vám omáčka srazila.

3 druhy smetany

Smetana se dělí na tři druhy. Ty se od sebe liší především podílem tuku. Pokud chcete připravit lahodnou smetanovou omáčku, sáhněte po smetaně ke šlehání neboli šlehačce.

Smetana na vaření se hodí spíše do koprovky. Zakysaná smetana pak může vylepšit chuť segedínského guláše, radí iReceptář. Smetana ke šlehání je nejtučnější a riziko sražení je u ní nejnižší.

Hlídejte si následující tipy

Aby se vám smetana při vaření omáčky nesrazila, je dobré ji předem mírně osladit. Tento trik funguje na všechny druhy smetany, nemusíte se ho bát použít ani u té zakysané.

Dalším důležitým tipem je mít před použitím smetanu v pokojové teplotě. Než ji budete lít do omáčky, nechte ji nějaký čas na kuchyňské lince, rozhodně nevyužívejte smetanu přímo z lednice. Po přidání šlehačky už nepřivádějte omáčku k varu, pouze ji zahřejte na požadovanou teplotu.

Jak napravit sraženou omáčku?

Pokud se vám i přes veškerou snahu v omáčce udělají hrudky, neznamená to, že ji musíte vylít. Existuje způsob, jak sraženou omáčku zachránit. Podle serveru Blesk recepty je jedním z nich rozpuštění kousku másla, který pokrm krásně zjemní.

Omáčku můžete také nalít do mísy, prošlehat ručním mixérem a pak ji přecedit přes jemné sítko. Následně ji stačí opět zahřát, dejte jenom pozor, aby neprošla bodem varu. Smetana by se v ní znovu začala srážet.

Zdroj: Blesk recepty, iReceptář, Apetit Online

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články