Jak na barvení vajíček: Jde to s přírodními barvivy i lístky rostlin. Zapojte do zdobení také děti

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Barveni vajicek
Zdroj: Shutterstock

Barvení vajíček před Velikonocemi není žádná věda. Mohou se do toho zapojit i děti. Každý má trochu jiný styl, a každý má proto vajíčka ve výsledku jiná. Chcete letos vyzkoušet nějaký jiný způsob než obvykle? Máme pro vás hned několik tipů.

Vajíčka se dříve barvila především na červeno. Vycházelo to z křesťanské tradice, podle které barva připomínala Kristovu krev. Dnes si ale velikonoční košík představíme spíše jako směs vajíček všech možných barev.

Barvivo a ocet

Prvním způsobem, jak můžete vajíčka barvit, je jednoduše jejich ponoření do vody s octem, ve kterých jste předtím rozpustili potravinářské barvivo. Je třeba pracovat s dostatečně teplou vodou a nenechávat vejce v barvě dlouho, varuje Apetit.

Nezískala by totiž sytější barvu, ale naopak by ocet naleptal povrch skořápky a barva by se sloupla. Jde o jeden z nejčastějších způsobů barvení vajíček, v tomto případě vám ale děti příliš nepomohou.

Fixy a lepítka

Pokud chcete do zdobení vajíček zapojit i své ratolesti, dejte jim jednoduše do ruky obyčejné fixy, kterými mohou na vajíčka kreslit. Jedinou podmínkou je, že budete potřebovat vajíčka bílá, protože na těch hnědých by nebyly kresby příliš vidět.

Děti také mohou vajíčka polepit nejrůznějšími samolepkami či tetovačkami. Na činnosti se vyřádí, zabaví se a budou pak na své výtvory rozhodně hrdé. A vy budete mít o starost méně a můžete se zatím věnovat třeba velikonočnímu úklidu.

Přírodní barviva

Pokud chcete vajíčka barevná, ale zároveň odmítáte používat potravinářská barviva, vyzkoušet můžete různá přírodní. Žlutou barvu získáte smícháním vody, octu a kurkumy. Červenou barvu vám poskytne šťáva z řepy a zelenou zase třeba rozmixovaný špenát, radí iReceptář.

Cibule a listy rostlin

Posledním způsobem, jak vajíčka originálně nazdobit, je vtisknout do nich tvary listů různých rostlin. Jednoduše přiložte na vajíčko lístek, zabalte ho do utěrky a potom ho ponořte do vody z vyvařených slupek od cibule smíchané s octem.

Vajíčko se obarví do červena všude, kromě místa, kde je přiložený lístek. Tím na něm vzniknou různé krásné tvary a vy budete mít pro koledníky tentokrát opravdu originální výslužku.

Zdroj: Dům a Zahrada, Apetit, iReceptář, Prima Fresh, Klarstein, Miluji Velikonoce

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články