Jak investovat a nenaletět? Splňte si novoroční předsevzetí bezpečně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Investice
Zdroj: Shutterstock

K velmi častým novoročním předsevzetím patří rozumnější nakládání s penězi. Mnoho lidí si řekne, že je třeba začít šetřit a každý měsíc peníze odkládat nebo správně investovat. Často k tomu ale nedojde. A když ano, velká část osob neví, jak se s investicemi poprat.

Jak správně investovat, aby z toho opravdu něco bylo? Jak se vyhnout podvodníkům a nenaletět těm, kteří na vás jenom chtějí vydělat? Pokud si i vy letos v rámci novoročního předsevzetí přejete začít vydělávat peníze jen tím, že je dobře investujete, čtěte pozorně.

Mějte jasno v tom, čeho chcete dosáhnout

Pokud se rozhodnete investovat, první pravidlo je podle webu Novinky jasné: člověk musí vědět, čeho chce dosáhnout. Spoříte si na stáří, spoříte peníze pro děti, chcete mít peníze na účtu, kde je můžete kdykoli vybrat, nebo šetříte jenom na dovolenou?

Podle toho, jaká je vaše odpověď, volíte samozřejmě typ investice, typ účtu, kam se budou peníze ukládat. Důležité také je začít co nejdříve. Pokud o nějakém spoření či investování uvažujete, nerozhodujte se dlouho, protože každý den přicházíte o možnost vydělávat peníze, píše server Peníze.

Myslete na rizika

Dobře se rozhodněte, kolik peněz jste měsíčně schopni dávat pryč. Je nesmysl investovat větší částku s vidinou většího výdělku, potom ale několik měsíců třít bídu s nouzí.

Peníze rozhodně nevkládejte jen na jedno místo, radí Banky. Investujte do akcií, dluhopisů i komodit. A vždy se o situaci poraďte s někým, kdo tomu rozumí. V dnešní době seženete dobrého finančního poradce v mnoha případech za nízké částky nebo v rámci dalších služeb i zdarma.

Počítejte s tím, že to nemusí být hned

Pokud se rozhodnete investovat a předpokládáte, že za pár měsíců budete mít vyděláno, tak se pletete. Investice jsou běh na dlouhou trať a vyplatí se vám spíše v rámci let.

Každopádně už tím, že budete měsíčně dávat nějaké peníze stranou a nezůstanou vám na účtu, kde byste měli tendenci je utratit, nějakým způsobem šetříte. To, že na celé věci potom ještě po letech vyděláte, je příjemný bonus.

Jak nenaletět podvodníkům?

Před jakýmkoli investováním je vhodné se poradit s odborníkem, který se na finančním trhu pohybuje a zná jednotlivé společnosti. Rozhodně se nenechte zlákat až příliš dobře znějícími nabídkami, varuje Bondster.

Každou možnost si dobře prověřte, podvodníci velmi rádi využívají neznalosti lidí a v tomto oboru si mohou přijít na slušné peníze. Vám pak ale investované prostředky nikdo nevrátí. Buďte proto opatrní a vždy investujte až potom, co si budete stoprocentně jistí.

Zdroj: Data Life, Peníze, Bondster, Novinky, Banky

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články