Hry bez hranic byly zábavné a vtipné. A Češi si v nich vedli skvěle

od Šárka Cvrkalová
1 minuta čtení
Hry bez hranic
Zdroj: ČSFD, Photo Česká televize

Hry bez hranic (v originále Jeux sans frontieres) se poprvé objevily v roce 1965. Hry se pokaždé konaly v jiném evropském městě. Stala se z nich kultovní záležitost, při které týmy z různých zemí soupeřily v legračních kostýmech v nejrůznějších adrenalinových disciplínách. Vzpomínáte si na tento retro pořad i vy?

U nás máme hry spojeny s herečkou Martinou Adamcovou, moderátorkami Marcelou Augustovou a Barborou Kroužkovou, moderátorem Petrem Vichnarem, herci Martinem Dejdarem a Pavlem Zedníčkem. Náš národ měl ve hrách vždy oranžovou barvu, připomíná iDNES.

Oblíbené i po letech

Soutěžení států bylo plné napětí, ale především legrace. Pořad se stal velmi rychle oblíbeným, na ČSFD má dokonce 87% hodnocení. V České republice se nicméně hry nejprve s úspěchem nesetkaly. Vysílány totiž byly už v roce 1990, tehdy nicméně ještě bez českého týmu.

O dva roky později, když se jich poprvé zúčastnili Češi, nabral pořad na popularitě i u nás. S nápadem na hry přišel poprvé francouzský prezident Charles de Gaulle, který chtěl tímto způsobem sjednotit Evropu. Postupně se pak do projektu zapojovalo více a více zemí.

Češi zazářili

Finále her v zimě roku 1991 se konalo v Praze. A na první dobrou se československému týmu podařilo získat zlato. Třebíčský tým v následujícím roce naši pozici obhájil.

V dalším roce jsme sice skončili druzí, další dva roky potom jsme se ale opět umístili na vrchním stupni vítězů. Hry bez hranic se naposledy konaly v roce 1999. V roce 2019 se spekulovalo o jejich návratu, k tomu ale nakonec tak úplně nedošlo.

Uskutečnily se nicméně takzvané Eurohry, při jejich startu zazněla původní znělka Her bez hranic. Hry proběhly od 19. září do 24. října 2019. Zúčastnilo se jich šest zemí, Česko mezi nimi nebylo. V následujícím roce pak byl ale pořad opět na neurčito přerušen.

Zdroj: Kinobox, iDNES, Expres, ČSFD

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články