Historie menstruačních kalhotek: Nejedná se až o takovou novinku, jak si možná myslíte

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Menstruacni kalhotky
Zdroj: Shutterstock

Menstruace je téma, o kterém sice nikdo nemluví příliš rád, znát ale veškeré možnosti je třeba. Ženy měly tento problém vždy a různé pomůcky proti krvácení se vyvíjely dlouhá staletí. Menstruační kalhotky patří zdánlivě k poměrně novému řešení. Znáte ale skutečně jejich historii?

Ještě před pár lety se o nich tolik nevědělo, nyní jsou ale reklamy na ně na každém rohu a používá je stále více žen. Menstruační kalhotky jsou pohodlné a také podle odborníků zdravé, protože neobsahují žádné chemikálie dráždící pokožku a umožňují poměrně volné proudění vzduchu.

Jsou starší, než si myslíte

Mluví se o nich především v poslední době. Ve skutečnosti ale první menstruační kalhotky vznikly už v roce 1896. Říkalo se jim tehdy kalhotky sanitární. Ve své době byly považovány za obrovskou inovaci, protože ženám dopřávaly během jejich dní daleko větší pohodlí.

V průběhu let se samozřejmě menstruační kalhotky vyvíjely tak, aby byly pohodlnější, zdravotně absolutně nezávadné a aby déle vydržely.

Až v 50. letech 20. století se začaly dělat menstruační kalhotky ze speciálních tkanin, které umožňovaly rychlou absorpci a také odpařování vlhkosti.

Klesající popularita

V 80. a 90. letech se objevily vložky a tampony a ženy přestaly menstruační kalhotky téměř používat, píše Atlas Obscura. Pro většinu lidí bylo tehdy představitelnější vyhodit jednorázovou pomůcku, než krvácet do látkové části běžného oblečení a mnohdy ji využívat stále dokola.

V posledních letech se ale oblíbenost kalhotek vrací. I na českém trhu je celá řada značek a každá žena si podle preferencí může vybrat. Někdo sice i nadále upřednostňuje jiné produkty, přesto ale popularita menstruačních kalhotek v současné době roste.

Zdroj: The Guardian, Racked, Atlas Obscura, OnlyU

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články