Haggis: Ovčí žaludek plněný vnitřnostmi považují Skotové za lahůdku. Konzumují ho během významných dnů

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Haggis
Zdroj: Shutterstock

Co jeden považuje za lahůdku, jinému se může zdát jako kontroverzní jídlo, které by nikdy nevzal do úst. Platí to i u pokrmu s názvem haggis. Jedná se o tradiční skotské jídlo, které představuje ovčí žaludek plněný vnitřnostmi. A podle místních obyvatel jde o vynikající pochoutku.

Haggis je považován za slavnostní jídlo, které se tradičně podává jako hlavní chod večera připomínajícího básníka Roberta Burnse, uvádí Novinky. Dále se jídlo konzumuje také 30. listopadu, kdy se ve Skotsku slaví svátek svatého Ondřeje, patrona země.

Historie pokrmu

Podle webu Jíme to se toho bohužel o původu pokrmu příliš neví. Jisté je jen to, že šlo v minulosti o jídlo, které si Skotové připravovali na dlouhé cesty. Skotští nevolníci tehdy maso ze zvířat chovaných na svých pozemcích museli odvádět pánům.

Proto se naučili zpracovávat to, co jim zbylo, což byly povětšinou vnitřnosti. Ty začali plnit do ovčích žaludků a přidávali ke směsi třeba ovesné vločky. Ačkoli původně tak šlo o jídlo chudých, dnes jde haggis národní lahůdkou.

Kaše z tuřínu a whisky omáčka

Skotové jedí haggis především ve výše zmíněné dny. Jinak si ho během roku příliš často nedopřávají. V restauracích se i tak dá objednat, obvykle ale bývá jídlo zaměřené spíše na turisty. Místní si podle iDNES dají mnohem raději mleté hovězí maso s bramborovou kaší.

Haggis se nejčastěji podává rozkrojený, aby bylo vidět, jak z žaludku vypadávají vnitřnosti smíchané s kořením a ovesnými vločkami. Podává se k němu často kaše z tuřínu, která se přelévá speciální whisky omáčkou.

Jídlo jako takové je považováno za poměrně zdravé, protože obsahuje velké množství bílkovin a vitamínů, pro které jsou obecně vnitřnosti oblíbené. Ačkoli to však zní velmi lákavě, mnoho cizinců si nikdy nedodá odvahu tuto místní specialitu ochutnat.

Zdroj: Cestovinky, iDNES, Novinky, Jíme to

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články